Putin v prvomájovém průvodu oslavoval sám sebe

ČTK ČTK
1. 5. 2012 10:10
Po boku s ním šel prezident Medveděv a 120 tisíc lidí
Putin s Medveděvem slaví vítězství ve volbách
Putin s Medveděvem slaví vítězství ve volbách | Foto: Reuters

Moskva - Dosluhující ruský prezident Dmitrij Medveděv i jeho předchůdce a nově zvolený nástupce v Kremlu, stávající premiér Vladimir Putin v úterý přišli do prvomájového průvodu v Moskvě.

Naposledy tak z ruských prezidentů učinil Boris Jelcin před klíčovými volbami v roce 1996, kdy těsně zápolil s vůdcem komunistů Gennadijem Zjuganovem o křeslo hlavy státu.

Policie odhadla počet účastníků prvomájového průvodu, uspořádaného provládními odbory a vládní stranou Jednotné Rusko, na 120 tisíc lidí, jak dříve slibovali i pořadatelé. Podle tisku má být dnešní akce protiváhou k demonstraci, připravovanou opozicí na 6. května. Na 7. května se chystá Putinova inaugurace v Kremlu.

"4. března byl zvolen náš kandidát," hlásaly dnes ampliony v průvodu a připomínaly Putinovo zvolení staronovou hlavou státu téměř 64 procenty hlasů. "Pracující nepotřebují avanturismus, demagogii. Odbory jsou za spravedlnost," dodal řečník. V průvodu převládaly barvy ruské trikolóry, objevily se i Putinovy portréty.

Průvody k 1. máji, nazývaném v Rusku "Svátek jara a práce", začaly nejprve na Dálném východu. Celkem se manifestací a průvodů podle odborů zúčastnily asi dva miliony lidí.

Sám Medveděv a Putin se podle agentury ITAR-TASS naposledy prvomájového průvodu zúčastnili nejspíše ještě za sovětských dob, před startem své politické dráhy.

 

Právě se děje

Další zprávy