V Kemerovu demonstrují tisíce lidí kvůli vyšetřování požáru, město navštívil i Putin

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2018 11:54
Před vyhořelým obchodním centrem se hromadí květiny a hračky i od obyčejných Rusů. Kytici položil také prezident Vladimir Putin.
Vladimir Putin při návštěvě Kemerova.
Vladimir Putin při návštěvě Kemerova. | Foto: ČTK

Moskva - Na centrálním náměstí sibiřského města Kemerovo se v úterý sešly tisíce demonstrantů, kteří kritizují údajně liknavý postup úřadů při vyšetřování tragického nedělního požáru. V něm přišlo o život 64 lidí, z toho 41 dětí.

Demonstranti žádají demisi kemerovského gubernátora Amana Tulejeva.

Delegaci nespokojených obyvatel města přijal prezident Vladimir Putin, který ráno do průmyslového města přiletěl. Vyzval občany, aby nepochybovali o informacích z radnice, a slíbil jim, že všichni viníci budou nalezeni a spravedlivě potrestáni, napsala agentura RIA Novosti.

Ruský vůdce přijel do půlmilionového Kemerova uctít památku obětí požáru místního nákupního a zábavního střediska. Podle ruských médií musel ale prezident hlavně uklidňovat rozhořčené obyvatele města, kteří si stěžují, že nedostávají pravdivé informace o rozsahu katastrofy.

Skupina lidí si dokonce vyžádala přístup do místní márnice, aby se na vlastní oči přesvědčili o počtu obětí. V Kemerovu kolují informace, že je kromě 64 mrtvých pohřešováno dalších 85 osob, z nichž velká většina jsou děti mezi deseti a třinácti lety.

Na ústředním kemerovském náměstí Sovětů se sešly tisíce demonstrantů. Demonstrují už několik hodin a odmítají se rozejít. Dav skanduje "Pravdu!", "Demisi!", "Všichni před soud!". Z improvizované tribuny podle sibiřské agentury FlashSiberia mluví pozůstalí, ženy před mikrofonem pláčou. Na večer se podle moskevského rozhlasu připravuje i protestní mítink v centru hlavního města.

Centrum Kemerova střeží zesílené jednotky zásahových sil OMON, kordon policie chrání vstup do sídla oblastního zastupitelstva. V okolních ulicích podle očitých svědků parkovalo několik policejních autobusů a vozy záchranné služby. Lidé požadovali odchod Tulejeva z funkce šéfa Kemerovské oblasti, průmyslového regionu na jihu Sibiře rozsahem většího než Česko. Podle některých ruských serverů je pád Tulejeva hotová věc.

Putin ale bezprostřední rozhodnutí o osudu gubernátora neplánuje. Delegaci demonstrantů podle agentury TASS řekl, že "okamžitě ukazovat na viníky" není možné. "Nikdo nebude nic skrývat, nikdo nikoho krýt nehodlá," ubezpečil kremelský šéf delegaci.

Tulejev se při setkání s Putinem zapřísahal, že udělá vše potřebné pro pomoc pozůstalým, rodinu každé ze 64 obětí osobně přijme a postará se o výplatu finanční pomoci.

"Soudruhu prezidente, osobně vám slibuji, že uděláme všechno, nikdy jsem nezklamal," řekl gubernátor při emotivním setkání s hlavou státu. Podle ruských médií při neštěstí zahynula i Tulejevova jedenáctiletá příbuzná.

Místní média oznámila, že k úternímu dopoledni se podařilo vyprostit těla 56 mrtvých, osm lidí je stále pod sutinami spáleného objektu. Nejméně 37 obětí bude moci být identifikováno jen pomocí analýzy DNA, což potrvá nejméně dva týdny, napsal Interfax.

Příčiny požáru v obchodním a zábavním centru Zimňaja višňa zatím nejsou jasné. Z dosavadních informací vyplývá, že byly vážně porušeny bezpečnostní předpisy. Evakuační východy byly uzamčeny, požární signalizaci vypnul pracovník soukromé ostrahy v okamžiku, kdy se sirény rozezněly, a v nákupním středisku byl použit vysoce hořlavý materiál.

Záběry z požáru v obchodním centru v ruském Kemerovu

Požár v obchodním centru v ruském Kemerovu má desítky obětí | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy