Putin ukradl volby, křičeli rozhořčení Moskvané

Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz
5. 3. 2012 19:58
Putin získal přes šedesát procent hlasů, podle opozice ale jen okolo padesáti
Demonstrace proti Putinovi neměly ani zdaleka tak masový charakter jako ty prosincové.
Demonstrace proti Putinovi neměly ani zdaleka tak masový charakter jako ty prosincové. | Foto: Reuters

Moskva - Vladimir Putin sice vyhrál nedělní prezidentské volby v Rusku, v hlavním městě získal ale bezmála o 25 procent méně než dosluhující hlava státu Dmitrij Medveděv před čtyřmi lety. Je to zároveň o jedno procento více, než když o prezidentský post usiloval poprvé v roce 2000.

Faktická Putinova prohra Moskvany ovšem nijak neuspokojila. Desetitisíce jich proto v pondělí navečer přišly do centra metropole vyjádřit svůj nesouhlas s výsledkem hlasování. Po skončení hlavního mítinku, který se obešel bez potyček s policií, se pak radikální část opozice střetla se zásahovou jednotkou OMON.

Ruští opozičníci na první povolební den naplánovali hned dvě demonstrace. Účastníci té první, asi padesátičlenná skupinka, chtěli vzít ztečí Centrální volební komisi, policie jim ale nedala sebemenší šanci.

Omonovci nejagilnější demonstranty vytahovali z davu a strkali je do přistavených policejních mikrobusů. Opozičníci se nijak zvlášť nebránili, neprovolávali ani žádná hesla. Za tři čtvrtě hodiny policie odvezla tři plné „antony" a protestní akce tím skončila.

Dál v tandemu. Putin s Medveděvem si prohodí funkce

Moskva slzám nevěří

O několik ulic dál, na Puškinově náměstí, se ve stejnou dobu konala povolená akce proti výsledku voleb. Zúčastnilo se jí několik desítek tisíc Putinových odpůrců. Tak jako na předchozí akce přišli s bílými stužkami, symbolem protivládních demonstrací, a ručně vyhotovenými plakáty.

Bezesporu hitem protestu se stala reakce voličů na Putinovu slzu, která mu ukápla na masové oslavě jeho vítězství 4. března. „Moskva slzám nevěří," parodoval transparent populární sovětský film. „Putine, Moskva tvým slzám nevěří," hlásal druhý.

„Myslím si, že včerejší volby byly nelegitimní. Těch šedesát a něco procent Putin získal uměle. Připsali mu je," říká asi pětadvacetiletá Galina. V ruce drží plakát s požadavkem vypsat druhé kolo hlasování.

Podle slov mladé demonstrantky mnozí její kamarádi pracovali jako volební pozorovatelé a zná skutečné výsledky z deseti volebních místností. Ve všech těchto okrscích Putin získal méně než 50 procent. Myslí si, že to jsou zcela adekvátní preference, které dosluhující předseda vlády mohl obdržet.

Optimismus protestů povadl

Ačkoliv ve všední den přišel na Puškinské náměstí nemalý počet protestujících, v davu byla cítit určitá hořkost. Optimismus předchozích protestů po prezidentských volbách citelně povadl.

Radikály rozháněla v Moskvě policie.
Radikály rozháněla v Moskvě policie. | Foto: Jiří Just

„Nevím, co bude dál. Opoziční hnutí zesiluje, ale zatím ničeho hmatatelného nedosáhlo," přiznává Galina.

Podobný názor má také asi šedesátiletá Irina. „Nejsem si jistá, jestli mítinky k něčemu povedou. Moc bych si to přála. Zatím o tom ale nejsem přesvědčena," říká.

Na jejím protestním zápalu to nic nemění. Společně se dvěma přítelkyněmi s chutí skandovala: „Putin je zloděj!" Podle jejího názoru skutečně ukradl voličské hlasy.

„Volby vůbec nebyly. Mezi našimi zaměstnanci a známými jsme si udělali malý průzkum - nikdo z nich nehlasoval pro Putina. Není přeci možné, že když nikdo nehlasuje, oficiální údaje ukazují takový výsledek," vysvětluje dáma v hnědém kožichu.

„Doufáme, že opoziční lídři najdou nějaké řešení, snad to ale nepovede k revoluci. Spíše to bude mít pokojný vývoj," dodává Irina.

Malá revoluce

Revoluční příchuť protestu chtěli však přidat levicoví radikálové v čele s lídrem Levého frontu Sergejem Udalcovem. Po skončení mítinku, když většina lidí Puškinovo náměstí opustila, předák radikální levice prohlásil, že neodejde, a vyzval své stoupence, aby začali stavět stany. Asi pět stovek lidí mu odpovědělo skandováním: "My neodejdeme."

Krátký mítink radikálů po několika desítkách minut rozprášila zásahová jednotka. Vzduchem se míhaly policejní pendreky a demonstranti byli odvlečeni do přistavených antonů.

Policie zatkla rovněž opoziční lídry, kteří povzbuzovali své stoupence z fontány uprostřed náměstí. Mezi zatčenými je kromě Udalcova také populární bloger Alexej Navalnyj. Demonstranty, které se nepodařilo zatknout, vytlačila police na Tverskou třídu. Zde se ještě opozičníci pokusili v protestu pokračovat. Omonovci je však brzy rozehnali.

Policie oznámila, že bylo zadrženo 250 osob. Podle informací z Interfaxu jsou všechna policejní oddělení v centru plná zatčených opozičníků.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 6 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy