Putin ukradl volby, křičeli rozhořčení Moskvané

Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz
5. 3. 2012 19:58
Putin získal přes šedesát procent hlasů, podle opozice ale jen okolo padesáti
Demonstrace proti Putinovi neměly ani zdaleka tak masový charakter jako ty prosincové.
Demonstrace proti Putinovi neměly ani zdaleka tak masový charakter jako ty prosincové. | Foto: Reuters

Moskva - Vladimir Putin sice vyhrál nedělní prezidentské volby v Rusku, v hlavním městě získal ale bezmála o 25 procent méně než dosluhující hlava státu Dmitrij Medveděv před čtyřmi lety. Je to zároveň o jedno procento více, než když o prezidentský post usiloval poprvé v roce 2000.

Faktická Putinova prohra Moskvany ovšem nijak neuspokojila. Desetitisíce jich proto v pondělí navečer přišly do centra metropole vyjádřit svůj nesouhlas s výsledkem hlasování. Po skončení hlavního mítinku, který se obešel bez potyček s policií, se pak radikální část opozice střetla se zásahovou jednotkou OMON.

Ruští opozičníci na první povolební den naplánovali hned dvě demonstrace. Účastníci té první, asi padesátičlenná skupinka, chtěli vzít ztečí Centrální volební komisi, policie jim ale nedala sebemenší šanci.

Omonovci nejagilnější demonstranty vytahovali z davu a strkali je do přistavených policejních mikrobusů. Opozičníci se nijak zvlášť nebránili, neprovolávali ani žádná hesla. Za tři čtvrtě hodiny policie odvezla tři plné „antony" a protestní akce tím skončila.

Dál v tandemu. Putin s Medveděvem si prohodí funkce

Moskva slzám nevěří

O několik ulic dál, na Puškinově náměstí, se ve stejnou dobu konala povolená akce proti výsledku voleb. Zúčastnilo se jí několik desítek tisíc Putinových odpůrců. Tak jako na předchozí akce přišli s bílými stužkami, symbolem protivládních demonstrací, a ručně vyhotovenými plakáty.

Bezesporu hitem protestu se stala reakce voličů na Putinovu slzu, která mu ukápla na masové oslavě jeho vítězství 4. března. „Moskva slzám nevěří," parodoval transparent populární sovětský film. „Putine, Moskva tvým slzám nevěří," hlásal druhý.

„Myslím si, že včerejší volby byly nelegitimní. Těch šedesát a něco procent Putin získal uměle. Připsali mu je," říká asi pětadvacetiletá Galina. V ruce drží plakát s požadavkem vypsat druhé kolo hlasování.

Podle slov mladé demonstrantky mnozí její kamarádi pracovali jako volební pozorovatelé a zná skutečné výsledky z deseti volebních místností. Ve všech těchto okrscích Putin získal méně než 50 procent. Myslí si, že to jsou zcela adekvátní preference, které dosluhující předseda vlády mohl obdržet.

Optimismus protestů povadl

Ačkoliv ve všední den přišel na Puškinské náměstí nemalý počet protestujících, v davu byla cítit určitá hořkost. Optimismus předchozích protestů po prezidentských volbách citelně povadl.

Radikály rozháněla v Moskvě policie.
Radikály rozháněla v Moskvě policie. | Foto: Jiří Just

„Nevím, co bude dál. Opoziční hnutí zesiluje, ale zatím ničeho hmatatelného nedosáhlo," přiznává Galina.

Podobný názor má také asi šedesátiletá Irina. „Nejsem si jistá, jestli mítinky k něčemu povedou. Moc bych si to přála. Zatím o tom ale nejsem přesvědčena," říká.

Na jejím protestním zápalu to nic nemění. Společně se dvěma přítelkyněmi s chutí skandovala: „Putin je zloděj!" Podle jejího názoru skutečně ukradl voličské hlasy.

„Volby vůbec nebyly. Mezi našimi zaměstnanci a známými jsme si udělali malý průzkum - nikdo z nich nehlasoval pro Putina. Není přeci možné, že když nikdo nehlasuje, oficiální údaje ukazují takový výsledek," vysvětluje dáma v hnědém kožichu.

„Doufáme, že opoziční lídři najdou nějaké řešení, snad to ale nepovede k revoluci. Spíše to bude mít pokojný vývoj," dodává Irina.

Malá revoluce

Revoluční příchuť protestu chtěli však přidat levicoví radikálové v čele s lídrem Levého frontu Sergejem Udalcovem. Po skončení mítinku, když většina lidí Puškinovo náměstí opustila, předák radikální levice prohlásil, že neodejde, a vyzval své stoupence, aby začali stavět stany. Asi pět stovek lidí mu odpovědělo skandováním: "My neodejdeme."

Krátký mítink radikálů po několika desítkách minut rozprášila zásahová jednotka. Vzduchem se míhaly policejní pendreky a demonstranti byli odvlečeni do přistavených antonů.

Policie zatkla rovněž opoziční lídry, kteří povzbuzovali své stoupence z fontány uprostřed náměstí. Mezi zatčenými je kromě Udalcova také populární bloger Alexej Navalnyj. Demonstranty, které se nepodařilo zatknout, vytlačila police na Tverskou třídu. Zde se ještě opozičníci pokusili v protestu pokračovat. Omonovci je však brzy rozehnali.

Policie oznámila, že bylo zadrženo 250 osob. Podle informací z Interfaxu jsou všechna policejní oddělení v centru plná zatčených opozičníků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy