Putin ukazuje, že má ještě jednu zbraň: ničení kritické infrastruktury Ukrajiny

Martin Novák Martin Novák
15. 9. 2022 17:42
Ve snaze zvrátit nepříznivý vývoj a oslabit Ukrajinu sahá Rusko k útokům na kritickou infrastrukturu. Od začátku úspěšné ukrajinské pozemní ofenzivy v Charkovské oblasti na severovýchodě země použili Rusové tuto metodu už dvakrát.
Zničená  čerpací stanice v ukrajinském městě Balaklija.
Zničená čerpací stanice v ukrajinském městě Balaklija. | Foto: Reuters

Nejprve zásahem druhé největší ukrajinské tepelné elektrárny na západním předměstí Charkova způsobili výpadek proudu pro devět milionů lidí na východě Ukrajiny. A v noci na čtvrtek sedmi raketami zničili Karačunovskou hráz na řece Indulec, takže voda zaplavila některé části šestisettisícového města Kryvyj Rih.

Dodávky proudu se na východě podařilo obnovit a voda v Kryvém Rihu už klesá. Na Ukrajině ale rostou obavy z toho, že Putin by se v situaci, kdy si ruská armáda není schopna připsat vítězství na bojišti, zaměřil na útoky, které by měly za cíl demoralizovat co nejvíce obyvatel.

Kvůli útokům na mnoho ropných rafinerií už Ukrajina prošla obdobím, kdy neměla dostatek nafty a benzin byl na příděl. Terčem útoků byly i některé čerpací stanice. Postupně ale Ukrajinci rafinerie opravili a nyní je nafta i benzin k dostání neomezeně.

Ruské rakety ale mohou zasáhnout rozvody elektřiny, vody či tepla. "Musíme se připravit na problémy s dodávkami elektřiny a tepla během nadcházející zimy," uvedl v úterý Mychajlo Podoljak, poradce prezidenta Volodymyra Zelenského.

"Měkká" armáda

Už 22. srpna americká zpravodajská služba CIA oznámila, že má informace o plánech Rusů útočit na civilní infrastrukturu a vládní objekty. Varování před ostřelováním ministerstev a vládních budov v Kyjevě se objevila i v první den války 24. února, tyto obavy se ale zatím nenaplnily.

Ukrajinská ekonomika se už vzpamatovala z prvního válečného šoku, ale přesto letos očekává pokles HDP zhruba o třicet procent. Vláda v tuto chvíli odhaduje náklady na opravu všech škod způsobených válkou na 350 miliard dolarů (zhruba 8,5 bilionu korun).

"Určitě je to směr myšlení, do kterého bude Kreml tlačit část ruské společnosti a ruských elit. Zesílí volání po ještě tvrdších útocích, které by zasáhly civilní obyvatelstvo, ale také volání po mobilizaci dodatečných lidských, finančních i technických zdrojů v Rusku pro vedení války," řekl Aktuálně.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky a expert na Rusko Pavel Havlíček.

Váleční blogeři na ruské sociální síti Telegram kritizují armádu za to, že je na Ukrajině "příliš měkká", a důsledkem toho je ústup z Charkovské oblasti. Sám Putin v červenci ve svém projevu řekl, že "Rusko s válkou ještě ani pořádně nezačalo". Dál tuto větu nerozvíjel.

"Pro Putina je kritika za nedostatečné nebo slabé vedení války nebezpečná, protože tvrdil, že jde o speciální vojenskou operaci, a nikoliv nějakou novou Velkou vlasteneckou válku. Proto se obává provést v Rusku všeobecnou mobilizaci," soudí Havlíček.

Zablokované přístavy

Rusům se podařilo omezit na Ukrajině dopravní infrastrukturu, když bombardovali několik letišť i železničních uzlů. Kvůli ruské okupaci nemohou Ukrajinci využívat ani velkou část přístavů v Černém moři a žádný v Azovském moři.

Prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteru napsal, že ani napadáním nevojenských cílů Rusko Ukrajince nezlomí. "Ruští teroristé zůstávají teroristy a útočí na kritickou infrastrukturu, ne na vojenská zařízení. Jejich cílem je odepřít lidem světlo a teplo," napsal. "Zima, hlad, tma nebo žízeň - nic z toho pro nás není tak hrozné a smrtící jako vaše takzvané přátelství a bratrství," vzkázal pak na videozáznamu do Ruska.

 

Právě se děje

Další zprávy