Putin trpí aspergerem, tvrdí důvěrná zpráva Pentagonu

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 5. 2. 2015 20:20
Donedávna utajovaný dokument se neomezuje pouze na konstatování. Přidává i doporučení, kde a jak s Vladimirem Putinem vyjednávat.
Putin je ve skutečnosti plachý, myslí si v Pentagonu.
Putin je ve skutečnosti plachý, myslí si v Pentagonu. | Foto: Reuters

Washington - Ruský prezident Vladimir Putin trpí Aspergerovým syndromem a toto onemocnění ze spektra autistických poruch osobnosti ovlivňuje každé jeho rozhodnutí.

Píše se to alespoň v donedávna utajované zprávě amerického Pentagonu, kterou si teď na základě zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádal list USA Today.

"Studie Putinova pohybu odhalila, že trpí neurologickou abnormalitou. Jeho neurologický vývoj byl v raném dětství výrazně narušen," cituje deník ze zprávy Brendy Connorsové, expertky na analýzu nonverbální komunikace a gestikulace Námořní vojenské akademie v Newportu.

Connorsovou a její kolegy, s nimiž zprávu vypracovala, najalo oddělení amerického ministerstva obrany, které nese název Office of Net Assessment (ONA). To má mimo jiné na starosti analýzu nonverbální komunikace světových politiků, jakožto i předvídání jejich budoucího chování. A investuje do této činnosti nemalé peníze.

Z veřejně dostupné dokumentace vyplývá, že ONA od roku 2009 za projekt zvaný Body Leads utratila 350 000 dolarů.

Screening Putina ve složce chybí

Styl vládnutí šéfa Kremlu a "posedlost absolutní kontrolou" podle autorů zmiňované zprávy pramení z jeho snahy kompenzovat vlastní handicap.

Svá tvrzení experti Pentagonu nemohou stoprocentně prokázat, zpráva nicméně obsahuje analýzy předních amerických odborníků na autismus, které zmiňované závěry potvrzují.

Dokument se neomezuje pouze na konstatování. Přidává i doporučení, kde a jak s Vladimirem Putinem vyjednávat. Údajně prý patří k lidem, kteří se ve větší skupině lidí uzavírají do obranné ulity, a jednání v takovém prostředí s ním tedy nemá smysl.

"Pokud s takovým člověkem chcete vyjednávat, není to nejvhodnější při nějaké významné státnické příležitosti, ale spíš při osobním rozhovoru mezi čtyřma očima na nějakém klidném místě," vysvětlil listu USA Today odborník na autismus Stephen Porges, jenž se na zprávě rovněž podílel.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy