Putin se připravuje na válku, změna doktríny je formalita

Jan Hejl Jan Hejl
2. 9. 2014 18:24
Odborník na Rusko Bohdan Kopčák vnímá plánovanou revizi ruské vojenské doktríny jako součást kremelské propagandy.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Moskva – Odpověď Kremlu na navýšení vojenské přítomnosti jednotek NATO ve východní Evropě na sebe nenechala dlouho čekat.

Rusko upraví svou vojenskou doktrínu tak, aby reagovala na kroky Severoatlantické aliance. Oznámil to zástupce tajemníka ruské bezpečnostní rady Michail Popov. Moskva považuje chování NATO za hrozbu pro Rusko.

V rozhovoru pro agenturu RIA Novosti Popov uvedl, že Kreml vojenskou strategii reviduje ještě letos. Jak tento krok číst a jaké konkrétní změny Rusové chystají?

"Je úplně jedno, jakou má Rusko formální doktrínu. Daleko podstatnější je, co reálně dělá, a to právě vidíme. Moskva už dávno změnila svou zahraniční politiku," říká v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz Bohdan Kopčák, publicista a odborník na postsovětský prostor.

Aktuálně.cz: Kreml nebyl v oznámení o změně vojenské doktríny nijak konkrétní. Co by NATO mělo od tohoto prohlášení očekávat?

Rusko pravděpodobně oficiálně změní svou rétoriku. Začne tvrdit, že Západ je potenciální nepřítel. Dosud totiž Kreml alespoň formálně tvrdil, že je jeho spojenec, ale že jen nerozumí některým ruským specifikům. Vladimir Putin také může oznámit, že navýší počty vojsk nebo bude měnit jejich strukturu.

A.cz: Lze o revizi vojenské strategie mluvit jako o formalitě, nebo se jedná o zásadní sdělení?

Podle mého názoru je úplně jedno, jakou má Rusko oficiální doktrínu. Daleko podstatnější je, co reálně dělá, a to právě vidíme. Moskva už dávno změnila svou zahraniční politiku. Rozhodla se, že si vydobude prestiž, kterou podle představitelů Kremlu kdysi míval Sovětský svaz.

Vojenská doktrína Ruska
Autor fotografie: Reuters

Vojenská doktrína Ruska

  • Za jedny z hlavních hrozeb bezpečnosti Ruska označuje současná doktrína (kterou má nahradit doktrína nová) rozšiřování NATO k hranicím Ruska a budování strategické protiraketové obrany.

Za další vnější hrozby pro Rusko doktrína například uvádí:

  • použití vojenské síly a rozšiřování vojenských kontingentů cizích států (skupin států) na územích zemí, které mají společnou hranici s Ruskou federací a jejími spojenci
  • územní nároky vůči Ruské federaci a jejím spojencům
  • zasahování do jejich vnitřních záležitostí
  • rozmisťování zbraní hromadného ničení
  • zvýšení počtu států disponujících jadernými zbraněmi
  • porušování mezinárodních dohod v oblasti zbrojení
  • rozšiřování mezinárodního terorismu

Současnou vojenskou doktrínu Ruska podepsal bývalý prezident Dmitrij Medveděv v roce 2010. Dokument nahradil vojenskou strategii z roku 2000.

Obnovují se tedy některé atributy komunistické vlády. Například se znovu přejmenovala ruská tisková agentura ITAR-TASS na TASS, tedy na název, který používala v období Sovětském svazu. Takových signálů přichází spoustu.

A.cz: Je to tedy také signál dovnitř země, lidem v Rusku?

Musíme si to zasadit do kontextu dění v Rusku. Průměrný ruský občan je systematicky masírován propagandou. Říká se mu, jak má čemu rozumět. Pokud něčemu rozumí jinak a chtěl by to navenek ventilovat, pak nastupují represe. Je mu připomenuto, že může mít problémy.

V Rusku nejsou svobodná média ani svoboda projevu. Když někdo v Moskvě rozvine transparent, během pár minut je zadržen. To existovalo za dob Sovětského svazu. Vidíme pokus o reinkarnaci sovětské minulosti.

A.cz: Říkal jste, že změna vojenské strategie je spíš formalita a reálné kroky už Kreml učinil. Připravuje se tedy Vladimir Putin na válku?

Bezesporu. Podívejme se na anexi ukrajinského Krymu. Je známé, že jenom přípravy na vojenskou operaci musely trvat minimálně tři měsíce. A to na úrovni denních porad velení a různých složek armády. Ještě před konáním olympiády v Soči tedy ruské vedení vědělo, že bude okupovat Krym a vojsko se na to intenzivně připravovalo.

Foto: Reuters

A.cz: Došlo už někdy k takové obměně vojenské strategie?

Rusko změnilo svou doktrínu například před válkou v Gruzii. Přestalo plnit dohody, které se týkaly konvenčních zbraní, začalo navyšovat armádní rozpočet. Formální změna není ale zprávou dne, jen odpoutává pozornost od současného stavu. Opakuji, že reálné změny v armádě už Rusko dávno provedlo.

Moskva má evidentně dost peněz kvůli cenám ropy a plynu a rádo by získalo velmocenské postavení. Putinovi je jedno, jaké použije prostředky.

A.cz: Sledujeme tedy takřka v přímém přenosu oficiální deklaraci začátku nové studené války ze strany Ruska?

Nepřeceňoval bych to. Je to krok, který má ubezpečit ruské obyvatelstvo, že vedení státu reaguje na údajné nepřátelské chování Aliance. Reálně nevíme, kolik doktrín existuje ani jaký je jejich obsah. Je to spíš součást propagandistické hry a masáže vlastních lidí, kterým chce Rusko vštípit, kdo je agresor a kdo oběť.

 

Právě se děje

Další zprávy