Putin přijal v Soči Lukašenka, oznámil půjčku Bělorusku ve výši 1,5 miliardy dolarů

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 14. 9. 2020 16:31
Poprvé od voleb 9. srpna přijel běloruský prezident Alexandr Lukašenko do Ruska. Tamní prezident Vladimir Putin jej přijal ve svém sídle v Soči na pobřeží Černého moře.
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Po schůzce Putin novinářům oznámil, že Rusko poskytne Bělorusku půjčku v přepočtu 1,5 miliardy dolarů (zhruba 33,7 miliardy korun). K situaci v Bělorusku Putin řekl, že tamní lidé si musejí o své budoucnosti rozhodnout sami, bez vměšování ze zahraničí. Uvedl rovněž, že obě země budou pokračovat ve vojenské spolupráci.

Putin také nazval "logickým, aktuálním a účelným" návrh Lukašenka na změnu běloruské ústavy. Lukašenko vyjádřil ochotu uspořádat nové volby hlavy státu až po schválení úprav v základním zákonu země. Opozice s potřebou ústavní reformy sice souhlasí, ale požaduje, aby jí předcházela Lukašenkova demise.

Lukašenko Putinovi poděkoval za povolební podporu. Dosavadní běloruský prezident čelí masivním protestům kvůli údajnému falšování výsledků voleb a proti brutalitě, s jakou policie rozháněla demonstrace. Dialog s opozicí však Lukašenko odmítá.

Lídryně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská před schůzkou vzkázala Putinovi, že by měl mluvit s běloruským lidem, a nikoliv s "uzurpátorem," jak nazvala Lukašenka.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při neštěstí v čínském dole zemřelo 16 lidí

Při neštěstí v uhelném dole blízko několikamilionové metropole Čchung-čchingu na jihozápadě Číny zahynulo 16 lidí, kteří se nadýchali oxidu uhelnatého. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na čínské úřady a státní média.

Podle tiskové agentury Nová Čína začal v dole hořet dopravní pás, což způsobilo vysokou koncentraci jedovatého plynu. Celkem v dole uvázlo 17 lidí, jeden z nich nehodu přežil a byl převezen do nemocnice.

Čínské doly jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších na světě; podle nepotvrzených odhadů v nich každoročně přijdou o život tisíce horníků, píše agentura DPA. Častou příčinou nehod jsou špatná bezpečnostní a kontrolní opatření nebo nedostatečné vybavení. Kritizuje se také to, že mnoho nehod úřady tají.

Zdroj: ČTK
Další zprávy