Putin pozval českého prezidenta do Soči. Přijímám, je to vyznamenání, řekl Zeman

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2017 18:17
Prezident Miloš Zeman obdržel od svého ruského protějšku Vladimira Putina pozvání na návštěvu Soči. Zeman to považuje svým způsobem za vyznamenání. Do Ruska by měl český prezident odletět 20. listopadu. V New Yorku se potkal také s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, se kterým probíral jeho projekt protiteroristického úřadu. Zeman se krátce setkal také s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým si pouze potřásl rukou a vyfotografoval se s ním.
Miloš Zeman a ruský prezident Vladimir Putin.
Miloš Zeman a ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Facebook Jiřího Ovčáčka

New York - Ruský prezident Vladimir Putin pozval Miloše Zemana na návštěvu do Soči. Český prezident to řekl českým novinářům na tiskové konferenci v New Yorku, kde se zúčastnil všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN. Zeman poznamenal, že pozvání přijal, protože to považuje svým způsobem za vyznamenání. Navštívit chce i další ruské regiony. Původně se mluvilo o tom, že zavítá do Moskvy, Jekatěrinburgu a Tatarstánu. Do Ruska by měl český prezident odletět 20. listopadu.

Zeman také v New Yorku jednal s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem o boji proti terorismu. Během schůzky ho pozval na návštěvu České republiky, řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Zeman se také v úterý večer newyorského času (v noci na dnešek SELČ) při příchodu na recepci pořádanou americkým prezidentem Donaldem Trumpem pro účastníky zasedání Valného shromáždění OSN vyfotografoval s prvním americkým párem. O odložené návštěvě českého prezidenta v USA se podle Zemana nebavili.

Zeman řekl, že schůzka s Guterresem byla "velmi přátelská"; zavzpomínali při ní na 20 let staré setkání, kdy oba byli ještě premiéři. Český prezident se poté podle svých slov generálního tajemníka zeptal, jestli chce dotáhnout svůj projekt protiteroristického úřadu do jeho vyzbrojení "elementárním zbrojním arzenálem".

"Generální tajemník nevypadal, že by považoval tuto myšlenku za kacířskou. Ale na druhé straně říkal, že sváry mezi velmocemi a kompetenční spory mezi velmocemi jsou takové, že zde budou určité překážky," poznamenal Zeman. Podotkl, že překážky jsou od toho, aby se daly překonávat. Zároveň řekl, že pokud bude znovu zvolen prezidentem, příští rok na zasedání Valného shromáždění OSN zaměří svůj projev na "překonání překážek při rozvíjení činnosti protiteroristického oddělení generálního tajemníka".

Zeman se také na novinářský dotaz zmínil o setkání s Trumpem a jeho ženou Melanií při příchodu na recepci. Podotkl, že šlo pouze o krátké potřesení rukou a fotografování, při kterém nebyl čas na žádné projevy. Na tradiční recepci byly pozvány desítky dalších představitelů členských států OSN.

Zeman zároveň řekl, že kdy a kde se uskuteční schůzka s Trumpem, kterou původně Pražský hrad avizoval na letošní duben, záleží na americké straně. "Nebyl jsem to já, kdo se sám pozval," podotkl. Dodal, že je prezidentem České republiky. "Prezident České republiky se nikdy nepodbízí a nikdy se nedožaduje jakékoli návštěvy," řekl.

Zeman se vyjádřil také k Trumpově úternímu projevu, který přednesl na zasedání Valného shromáždění OSN. Označil ho za známkování neposlušných žáků. Mezinárodní společenství by podle českého prezidenta nemělo být založena na stylu žák-učitel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy