Putin popřel, že by za vraždou Gruzínce v Berlíně stála ruská tajná služba

ČTK ČTK
28. 8. 2019 19:55
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina popřel informace německých médií, podle nichž byla Moskva zapojena do páteční vraždy gruzínského občana v Berlíně, informovala agentura AP. Podle deníku Der Tagesspiegel může mít atentát dopad na německo-ruské vztahy.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Německá média o případu páteční vraždy za bílého dne informují již několik dnů, berlínští žalobci jsou však na informace mimořádně skoupí. Dosud pouze sdělili, že 40letá oběť byla zastřelena cyklistou, který byl zatčen nedlouho po činu a který byl identifikován jako 49letý Rus. Uvedli také, že případ dozorují žalobci, kteří se věnují špionáži.

Podle informací médií byl zavražděným bývalý povstalec Zelimchan Changošvili, který bojoval proti Rusku v Čečensku, později působil v gruzínské protiteroristické jednotce a úzce spolupracoval s tajnými službami ve snaze čelit ruskému vlivu. Později pobýval i na Ukrajině, kde podle deníku Der Tagesspiegel dělal poradce gruzínskému exprezidentovi Michailu Saakašvilimu.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes řekl, že Rusko s tímto zločinem nemá nic společného. "Tento případ nemá co do činění s ruským státem a jeho orgány. Rezolutně odmítám jakoukoli spojitost mezi vraždou a ruskými úřady," řekl.

Mluvčí německého ministerstva vnitra Steven Alter uvedl, že případ mají nyní v rukou berlínské úřady a že jsou stále posuzována veškerá fakta. "Všechno, co se můžete dočíst v mediálních zprávách, je podle mého soudu a soudu ministerstva v tuto chvíli spekulace," dodal.

Pokud bude případ předán nejvyššímu státnímu zastupitelství, respektive žalobcům zodpovědným za špionáž, bude to podle agentury AFP znamenat, že se prokuratura přiklonila k verzi, že vraždu spáchala tajná služba.

Der Tagesspiegel citoval zdroj blízký německé tajné službě, podle nějž je "stoprocentně jisté", že do případu bylo Rusko tak či onak zapleteno. "Pokud se ukáže, že za zločinem stojí státní aktér, jako je Rusko, máme tu druhý Skripalův případ se všemi jeho důsledky," řekl jiný zdroj z bezpečnostních kruhů. Bývalý dvojitý agent Sergej Skripal byl neúspěšně otráven loni v březnu v britském Salisbury. Londýn z pokusu obvinil Moskvu, která to odmítá.

Pokud se by podezření z "ruského státního terorismu" potvrdilo, "mělo by to vážné důsledky pro německo-ruské vztahy", řekl deníku šéf frakce CDU v berlínském zemském parlamentu Burkard Dregger.

Německé bezpečnostní složky nyní prověřují "hodnověrnou teorii", podle níž za vraždou stojí čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, který si prý vede "seznamy lidí určených k likvidaci" a na vraždě mohl spolupracovat s ruskou tajnou službou.

Ruský server Newsru.com v této souvislosti napsal, že se rozhodně nejedná o první vraždu Čečenců spáchaných ruskými tajnými službami. Rukou atentátníka zemřeli čečenští exprezidenti Džochar Dudajev a Aslan Maschadov. V Kataru byl v roce 2004 zavražděn Zelimchan Jandarbijev, o pět let později v Rakousku také Umar Israilov. Několik vražd Čečenců se odehrálo i v tureckém Istanbulu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy