Putin popřel, že by za vraždou Gruzínce v Berlíně stála ruská tajná služba

ČTK ČTK
28. 8. 2019 19:55
Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina popřel informace německých médií, podle nichž byla Moskva zapojena do páteční vraždy gruzínského občana v Berlíně, informovala agentura AP. Podle deníku Der Tagesspiegel může mít atentát dopad na německo-ruské vztahy.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Německá média o případu páteční vraždy za bílého dne informují již několik dnů, berlínští žalobci jsou však na informace mimořádně skoupí. Dosud pouze sdělili, že 40letá oběť byla zastřelena cyklistou, který byl zatčen nedlouho po činu a který byl identifikován jako 49letý Rus. Uvedli také, že případ dozorují žalobci, kteří se věnují špionáži.

Podle informací médií byl zavražděným bývalý povstalec Zelimchan Changošvili, který bojoval proti Rusku v Čečensku, později působil v gruzínské protiteroristické jednotce a úzce spolupracoval s tajnými službami ve snaze čelit ruskému vlivu. Později pobýval i na Ukrajině, kde podle deníku Der Tagesspiegel dělal poradce gruzínskému exprezidentovi Michailu Saakašvilimu.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov dnes řekl, že Rusko s tímto zločinem nemá nic společného. "Tento případ nemá co do činění s ruským státem a jeho orgány. Rezolutně odmítám jakoukoli spojitost mezi vraždou a ruskými úřady," řekl.

Mluvčí německého ministerstva vnitra Steven Alter uvedl, že případ mají nyní v rukou berlínské úřady a že jsou stále posuzována veškerá fakta. "Všechno, co se můžete dočíst v mediálních zprávách, je podle mého soudu a soudu ministerstva v tuto chvíli spekulace," dodal.

Pokud bude případ předán nejvyššímu státnímu zastupitelství, respektive žalobcům zodpovědným za špionáž, bude to podle agentury AFP znamenat, že se prokuratura přiklonila k verzi, že vraždu spáchala tajná služba.

Der Tagesspiegel citoval zdroj blízký německé tajné službě, podle nějž je "stoprocentně jisté", že do případu bylo Rusko tak či onak zapleteno. "Pokud se ukáže, že za zločinem stojí státní aktér, jako je Rusko, máme tu druhý Skripalův případ se všemi jeho důsledky," řekl jiný zdroj z bezpečnostních kruhů. Bývalý dvojitý agent Sergej Skripal byl neúspěšně otráven loni v březnu v britském Salisbury. Londýn z pokusu obvinil Moskvu, která to odmítá.

Pokud se by podezření z "ruského státního terorismu" potvrdilo, "mělo by to vážné důsledky pro německo-ruské vztahy", řekl deníku šéf frakce CDU v berlínském zemském parlamentu Burkard Dregger.

Německé bezpečnostní složky nyní prověřují "hodnověrnou teorii", podle níž za vraždou stojí čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, který si prý vede "seznamy lidí určených k likvidaci" a na vraždě mohl spolupracovat s ruskou tajnou službou.

Ruský server Newsru.com v této souvislosti napsal, že se rozhodně nejedná o první vraždu Čečenců spáchaných ruskými tajnými službami. Rukou atentátníka zemřeli čečenští exprezidenti Džochar Dudajev a Aslan Maschadov. V Kataru byl v roce 2004 zavražděn Zelimchan Jandarbijev, o pět let později v Rakousku také Umar Israilov. Několik vražd Čečenců se odehrálo i v tureckém Istanbulu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy