Přesvědčeni o své genialitě. Vojákům do války mluvil Stalin či Saddám, teď prý Putin

Martin Novák Martin Novák
21. 5. 2022 12:37
Ruská armáda na Ukrajině je pod politickým tlakem, aby rychle dosáhla nějakých jasných úspěchů a zisků. Analytici a zkušení důstojníci ve výslužbě na tento fakt poukazovali už dříve jako na jeden z důvodů ruských neúspěchů na bojišti. Podle nedávných zpráv médií do taktiky jednotek zasahuje dokonce prezident Vladimir Putin. Podobné případy v historii nejsou neobvyklé.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Většinou velmi dobře informovaný londýnský deník The Times zveřejnil názory jednoho z nejmenovaných vojenských představitelů. Podle něj má britská armádní rozvědka potvrzené zprávy o tom, že se přímo ruský prezident prezident Vladimir Putin zapojuje do rozhodování, které přísluší spíše nižším důstojníkům.

"Činí taktická rozhodnutí, které by za normálních okolností přijímal důstojník, který velí zhruba 700 vojáků," citují The Times britský armádní zdroj. Sedm stovek vojáků odpovídá zhruba velikost jednoho praporu ruské armády.

Dodal, že některé pokyny přímo na bojiště míří z Kremlu poté, co se o nich Putin poradil s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem. Ten sice nebyl přítomen na vojenské přehlídce na Rudém náměstí 9. května, což vyvolalo spekulace o jeho možné roztržce s Putinem, podle Britů se ale nadále podílí na vedení invaze. 

Putin strávil začátek své profesní kariéry v sovětské tajné službě KGB. Na vojně byl u dělostřelectva, ale větší zkušenosti s armádou nemá. Ostatně ani ministr obrany Sergej Šojgu (ačkoliv má hodnost generála) není profesionální voják: v minulosti pracoval jako ministr pro mimořádné situace, kde řídil hlavně záchranné operace při živelných pohromách.

O tom, že politici mluví generálům do vedení bojů, je přesvědčen i český vojenský analytik Lukáš Visingr. "Do rozhodování ruských velitelů se zjevně neustále motají vrcholoví politici. Jde o naprosto nezvládnutou koordinaci vojenského a politického rozhodování," řekl v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Srovnal také v tomto směru ruskou agresi na Ukrajině s americkou válkou ve Vietnamu. "Američtí prezidenti po celou dobu jejího trvání nebyli schopni jednoznačně říct, čeho se má ve Vietnamu dosáhnout. Avšak o to vehementněji mluvili vojákům do toho, jakými zbraněmi, a dokonce i jak mají bojovat. Výsledek tomu odpovídal," soudí Visingr.

Rozkazy za druhé světové války

Zásahů do válečné taktiky se za druhé světové války dopouštěl Stalin i vůdce nacistického Německa Adolf Hitler. Sovětský diktátor do poslední chvíle odmítal věřit upozorněním vlastní rozvědky a armády, že se Německo chystá Sovětský svaz navzdory spojenecké dohodě mezi oběma zeměmi napadnout. Když se to 22. června 1941 stalo, Rudá armáda nebyla schopná klást odpor a Stalin se na několik dní odmlčel, protože byl psychicky na dně.

Střetl se také s tehdejším náčelníkem generálního štábu Georgijem Žukovem. Ten navrhoval, aby se sovětští vojáci vyhnuli německému zajetí a stáhli za řeku Dněpr. Stalin ale trval na obraně Kyjeva, takže se nakonec 600 tisíc vojáků Rudé armády dostalo do zajetí.

Naopak Hitler dlouho činil rozhodnutí, která mu vycházela. Obsazením Porýní, anšlusem Rakouska, likvidací Československa či rychlou okupací západního Polska získal pocit, že je strategický a vojenský génius, což se mu později vymstilo.

Před odpor vlastních generálů v roce 1941 nevrhl všechny síly na dobytí Moskvy, ale poslal je na jih ke Stalingradu a Kavkazu. "Moji generálové nevědí nic o ekonomice," říkal s poukazem na to, že je nutné se dostat k ropným polím u Kaspického moře. Nakonec wehrmacht nedobyl ani Moskvu, ani Stalingrad, ani ropná pole.

Německý velvyslanec v Římě Ulrich von Hassel si po porážce u Stalingradu zapsal do svého deníku: "Všichni se mají možnost na vlastní oči přesvědčit o nedostatku vojenských schopností takzvaného nejlepšího stratéga všech dob. Tak to je, náš megalomanský kaprále."

Husajnova nekompetentnost

Fatální chyby se Adolf Hitler dopustil i v roce 1944. Zatímco polní maršál Gerd von Rundstedt několik hodin před invazí spojenců v Normandii navrhl přemístit dvě německé divize k nedalekému městu Caen, Hitler to odmítl a byl přesvědčen, že útok bude veden v blízkosti Calais. Když 6. července zjistil, že se mýlil, bylo pro Němce už pozdě.

Dalším příkladem politika, který svými intervencemi svoji armádě války spíše kazil, byl irácký prezident Saddám Husajn. V osmdesátých letech nařizoval nesmyslné masivní ofenzívy proti Íránu, které neměly šanci na úspěch a vedly k obrovským ztrátám na životech iráckých vojáků.

Husajn trval na to, že všechna rozhodnutí bude osobně schvalovat, velitelé na všech úrovních se báli projevovat iniciativu. Zvláště poté, co nechal popravit desítky důstojníků, kteří v roce 1982 v bezvýchodné situaci opustili íránské město Chorrámšáhr.

Podobné to bylo v roce 1991, když Irák vpadl do Kuvajtu a hrozila mu ofenzíva mezinárodní koalice vedené Američany. Generál Wafík Samarráí, který byl v té době ředitelem irácké vojenské rozvědky a později uprchl do exilu, vypověděl o Husajnově naprosté nekompetentnosti ve vojenských otázkách. "Na poradě tvrdil, že naše letectvo a dělostřelectvo je dobře trénované a srovnatelné s Američany a Brity. Vůbec nebral v úvahu rozdíly v kvalitě techniky mezi námi a Američany," popsal.

Video: Bush si v projevu spletl Ukrajinu s Irákem

Bush si v projevu spletl Ukrajinu s Irákem | Video: Aktuálně.cz / Twitter / George W. Bush Institute
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy