Putin podepsal "trest smrti" ruským médiím

Marek Pros
8. 4. 2013 22:55
Cenzura internetu? Dříve neslýchaná věc se v Rusku začíná stávat každodenní realitou
Vladimir Putin věří, že nový zákon pomůže zlepšit chování ruských dětí.
Vladimir Putin věří, že nový zákon pomůže zlepšit chování ruských dětí. | Foto: Reuters

Moskva - Cenzura internetu? Dříve neslýchaná věc se v Rusku začíná stávat každodenní realitou. Po zařazení online encyklopedie Wikipedia na seznam zakázaných webů vstoupí v platnost legislativa dbající na čistotu psaného projevu.

Vladimir Putin podepsal v pondělí zákon, podle kterého mohou být média trestána a pokutována za použití nevhodného jazyka. Informaci přinesla agentura RIA Novosti. Zákon již předtím schválily obě komory ruského parlamentu, čekalo se pouze na podpis prezidenta.

Zákonodárci jsou přesvědčeni, že vulgarizace obsahu médií má negativní vliv na výchovu dětí.

Slušnost nade vše

Co to v praxi pro ruské tiskoviny a online deníky znamená? Vydavatelé budou odpovědni za jazykovou korektnost zveřejněného obsahu, jinak jim hrozí pokuta ve výši 200 000 rublů a v extrémním případě i zastavení činnosti, dostanou-li se do rozporu s předpisy. Slušnost sdělení bude monitorovat a posuzovat speciální komise složená z lingvistických expertů.

Situace je o to paradoxnější, že redakce nemají k dispozici žádný konkrétní seznam zakázaných slov.

Co na to říkají obyčejní Rusové? Až 84 % lidí podobný zákon vítá. Jak uvedla televize Russia Today, pouhých 8 % je přesvědčeno o tom, že zákazem vulgarit a obscénního jazyka se nic nezmění.

Trest smrti

Ruští novináři považují zákon za další projev intervence státní moci do svobody médií, a neskrývají proto silné rozčarování. "Je to trest smrti pro sdělovací prostředky," nechal se slyšet Ashot Djazoyan, tajemník ruského svazu novinářů.

Foto: en.wikipedia.org

Stejného přesvědčení je i Sergej Ivanov z nacionalistické Liberálně demokratické strany. "Děti se neučí sprosťárny z médií, ale na ulici," citovala zákonodárce agentura RIA Novosti.

Rusko v posledních měsících vystupňovalo boj za čistý internet. V listopadu loňského roku vstoupil v platnost zákon o zákazu škodlivých webů, které obsahují dětskou pornografii či návody k sebevraždě. Před pár dny se na černé listině dokonce objevila i online encyklopedie Wikipedia.

Proti internetové cenzuře ostře vystupuje opozice, která viní vládu z omezování politické soutěže a ovlivňování veřejného mínění.

 

Právě se děje

Další zprávy