Putin "Operací Krym" překvapil vlastní vládu, říká politička

Martin Novák Martin Novák
8. 3. 2015 12:12
O tom, jaká bude ekonomická cena anexe poloostrova, prezident s ministerstvem financí vůbec nejednal, rozpovídala se náměstkyně Taťána Nestěrenková.
Lidé malují palačinky do barev ruské vlajky v krymské vesnici Perevalnoje.
Lidé malují palačinky do barev ruské vlajky v krymské vesnici Perevalnoje. | Foto: Reuters

Moskva - Rozhodnutí Vladimira Putina anektovat Krym překvapilo i ruské ministry a nejvyšší představitele. O tom, jaká bude ekonomická cena takového kroku, přitom ruský prezident s ministerstvem financí vůbec nejednal.

V rozhovoru pro ruskou verzi časopisu Forbes Woman to řekla náměstkyně ministra financí Taťána Nestěrenková.

Stala se tak vůbec prvním vysoce postaveným činitelem, který veřejně promluvil o tom, co před rokem v březnu provázelo odtržení Krymského poloostrova od Ukrajiny.

"Znám prezidenta a vím, že se nerozhoduje, aniž by se pořádně rozmyslel. Ale musím říci, že pro nás všechny to bylo nečekané," uvedla Nestěrenková.

"Pokud mám říci, zda se ptali na ministerstvu financí, kolik to bude stát, tak neptali," dodala.

K připojení poloostrova náměstkyně poznamenala, že většina obyvatel Krymu se vždy cítila být Rusy a měla málo společného s Ukrajinou.

Po anexi Krymu a začátku války na východě Ukrajiny přijaly Evropská unie a Spojené státy proti Rusku sankce, které mu celou věc výrazně "zdražily". K problémům se pak přidal pokles cen ropy, která tvoří jeden ze základů ruského exportu.

Vladimir Putin obhajuje zabrání Krymu tím, že většina rusky hovořících obyvatel stála o připojení k Rusku a zároveň to pro ně byla ochrana před válkou a nacionalismem na Ukrajině.

Poloostrov označil za "ruskou Chrámovou horu" (vrcholek v Jeruzalémě, na kterém kdysi stávaly židovské chrámy a má pro Židy mimořádný význam - pozn. red.).

Ruský opoziční list Novaja Gazeta minulý týden napsal, že podle tajného plánu Kremlu, který má k dispozici, Putin vše plánoval na začátku loňského roku, ještě před únorovým svržením prezidenta Viktora Janukovyče.

Plány prý počítaly s pučem a následně s proruskými protesty, které povedou k odtržení Krymu a části východu od Ukrajiny, včetně Charkova. V dokumentu se podle listu hovoří o "oblastech s proruským cítěním".

Návrhy nepočítají s ozbrojeným konfliktem, spíše se samovolným rozpadem Ukrajiny postupným připojováním východních regionů k Rusku.

Janukovyč uprchl z Kyjeva 21. února, na Krymu se objevili první vojáci v neoznačených uniformách u strategicky důležitých budov o šest dní později.

Dohodu o připojení Krymu podepsal Putin s dosazenými představiteli poloostrova 21. března.  

Proruští povstalci ovládají nyní části Doněcké a Luhanské oblasti na nejzazším jihovýchodě Ukrajiny, zatímco Charkovská oblasti a stejně tak i území severně od Krymu nadále kontroluje Kyjev.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin tento týden prohlásil, že bez návratu Krymu se vztahy mezi Kyjevem a Moskvou nemohou zlepšit. Rusko však považuje Krym za uzavřenou záležitost.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy