Putin omilostnil dvě ženy odsouzené za vlastizradu. Varovaly přátele v Gruzii SMSkami před tanky

ČTK ČTK
29. 7. 2017 22:00
Dvě Rusky odsouzené za vlastizradu k několika letům vězení dostaly od prezidenta Vladimira Putina milost. Devětapadesátiletá a sedmapadesátiletá žena strávily ve vězení několik let za to, že v roce 2008, než začala rusko-gruzínská válka upozornily pomocí SMS zprávy své přátele v Gruzii na příjezd ruských tanků. Obdobnou milost udělil Putin již v březnu letošního roku. Tresty mu přišly příliš přísné.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin udělil milost dvěma ženám odsouzeným k dlouholetým vězením za vlastizradu. Té se podle ruských soudů dopustily v roce 2008, když krátce před vypuknutím rusko-gruzínské války o dvě separatistické oblasti zaslaly svým gruzínským známým SMS se zmínkou o pohybu ruských tanků směrem ke Gruzii.

Obě milosti byly v sobotu zveřejněny na oficiálním webu úředního věstníku, uvedla agentura TASS. Prezident se podle Kremlu k tomuto kroku rozhodl z humanitárních důvodů. V platnost milosti vstoupí deset dnů po zveřejnění ve věstníku.

První z žen, devětapadesátiletá Marina Džandžgavová, byla v roce 2013 dostala od soudu dvanáctiletý trest. Druhá, sedmapadesátiletá Annika Kesjanová, byla odsouzena na osm let o dva roky později.

Jednu milost v podobném případě už Putin udělil letos v březnu. Šlo o Oksanu Sevastidiovou, která byla loni v březnu odsouzena na sedm let. Na dotaz svého známého Gruzínce poslaný mobilním telefonem "Oksano, co se u vás děje, na nádraží jsou tanky?" poslala SMS odpověď: "Dřív tu stály, teď nevím".

Loni v prosinci dostal Putin na své tiskové konferenci otázku, která se tohoto případu týkala. Slíbil tehdy, že se o věc bude zajímat, protože se mu rozsudek zdá být přehnaně přísný. "Napsala jen to, co viděla a co viděl každý, čili nemohlo jít o žádné velké tajemství," poznamenal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy