Putin kvůli koronaviru odložil referendum o reformě, která mu umožní znovu kandidovat

ČTK ČTK
25. 3. 2020 15:39
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu v televizním projevu k národu oznámil odklad celostátního hlasování o ústavních reformách, které mu mají zajistit možnost setrvání v nejvyšší funkci na dalších 12 let, tedy do roku 2036. Nové datum hlasování, které se mělo uskutečnit 22. dubna, šéf Kremlu neoznámil.
Ruský prezident Vladimir Putin na investičním fóru v Moskvě.
Ruský prezident Vladimir Putin na investičním fóru v Moskvě. | Foto: Reuters

Putin sdělil spoluobčanům, že v zájmu boje s ohrožením nebezpečnou novou nákazou nebude příští týden pracovní. Výše mezd se toto opatření nedotkne.

Ruský prezident oznámil řadu kroků, které mají posílit sociální ochranu lidí a zachovat jejich příjmy a pracovní místa. Stávající sociální dávky budou po dobu šesti měsíců automaticky pokračovat, občané nebudou muset žádat o jejich případné prodloužení. Rodiny z dětmi budou do letošního června dostávat mimořádně 5000 rublů měsíčně (asi 1600 korun).

Další opatření se vztahují na nezaměstnané, jejichž maximální měsíční podpora se zvyšuje zhruba o polovinu na 12 000 rublů, zvýší se rovněž dávky v nemocenské. Putin dále oznámil zavedení moratoria na splátky dluhů, které má vyloučit past exekucí. Plátci spotřebních a hypotečních úvěrů budou mít kromě toho možnost odkladu splátek, pokud se jejich příjmy v důsledku krize snížily o 30 a více procent.

Vláda podpoří drobný a střední byznys půlročním odkladem splátek sociálního pojištění a daní, kromě daně z přidané hodnoty. Prezident rovněž doporučil zavedení půlroční ochrany podniků před vyhlášením insolvence, aby bylo možné odvrátit bankroty.

Veškeré dividendy směřující do zahraničí by měly být zatíženy patnáctiprocentní daní, což je mnohonásobné zvýšení, řekl Putin. Výnos vláda využije na podporu rodin s dětmi a nezaměstnaných. Příjmy z cenných papírů převyšující miliardu rublů budou zatíženy daní ve výši 13 procent, což se podle prezidenta dotkne asi jednoho procenta Rusů.

V Rusku je přes 650 nakažených

"Uspějeme, uděláme-li všechno, co na každém z nás závisí, pokud budeme solidární a efektivní v reakci na nynější výzvu," vzkázal prezident spoluobčanům. "Absolutní prioritou je zdraví a životy lidí a jejich bezpečnost," zdůraznil.

Putin rovněž nařídil prověřit připravenost armády na boj s koronavirem. V armádních útvarech mají být vytvořeny speciální jednotky, v regionech budou vytvořeny kapacity pro léčbu a karanténu nemocných.

V Moskvě od středy s okamžitou platností nařídili uzavření provozu kin, zábavních středisek, dětských hřišť a nočních klubů. Provoz restaurací a kaváren omezen není. Zubaři a zubní kliniky mají omezit péči na nejnutnější případy, kontakt se správními úřady má probíhat především elektronicky.

V ruském hlavním městě bylo zaznamenáno 410 z 658 případů evidovaných v Rusku. Epidemie má údajně zatím jednu oběť.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy