Varování před zánikem lidstva i debata o obnově socialismu. Vladimir Putin bilancoval

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 12. 2018 14:00
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Ruský prezident Vladimir Putin bilancoval na výroční tiskové konferenci. Maraton otázek a odpovědí tradičně provázejí vtipy, plakáty v rukou novinářů, kteří chtějí za každou cenu upoutat pozornost hlavy státu. Letos Putin varoval před rostoucím nebezpečím jaderné války i zániku civilizace a lidstva.
Vladimir Putin na tiskové konferenci. | Video: Reuters

"Neusilujeme o převahu, ale o uchování strategické rovnováhy. Zajišťujeme svou bezpečnost a víme, jak to dělat," prohlásil současně o vývoji nových ruských zbraní, které podle něj mají být schopny proniknout jakoukoliv protiraketovou obranou.

Nebezpečí jaderného konfliktu se podle Putina zvyšuje tím, že se rozpadl mezinárodní systém, který dosud bránil závodům ve zbrojení. Ale na americkou protiraketovou obranu "jsme museli odpovědět", a to vývojem nových zbraní.

Putin připustil, že v tomto směru má Rusko nyní jistou převahu, ale celkově mu jde o udržení rovnováhy. Těžko si však představit, jak se bude situace dále vyvíjet, pokud Spojené státy odstoupí od dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987.

Situace je podle něj "na hraně" a stoupá i hrozba lidského omylu a selhání. Nebezpečí nelze podle něj podceňovat, ale nezbývá než věřit, že "lidstvo má zdravý rozum a pud sebezáchovy, aby nedošlo ke krajnostem".

Putin na tiskové konferenci odpovídal na otázku novináře, který se nechal slyšet, že mu nynější situace připomíná dětství v dobách Sovětského svazu, provázené obavami z jaderné války.

Ruský prezident zároveň prohlásil, že opětovné nastolení socialismu v Rusku už není možné, ale za "přípustné" pokládá uchování některých prvků, hlavně v sociální oblasti, jako je dostupné zdravotnictví či školství, anebo snaha vymýtit chudobu.

"Myslím, že to (nastolení socialismu) není možné. Změny ve společnosti jsou tak hluboké, že není možná restaurace socialismu," řekl prezident. Socialismus podle něj vždy vyžaduje větší výdaje, než jsou příjmy, a tak v konečném důsledku vede ekonomiku do slepé uličky.

Putin tak odpověděl na dotaz novináře, kterého sám vyvolal, protože jej zaujal plakátem s nápisem "KGB a děti"; Putin svou profesní dráhu začínal v řadách sovětské tajné služby KGB.

Chvála ruské ekonomiky

V úvodu tiskové konference zdůraznil Putin úspěšné výsledky ruské ekonomiky. Vyzdvihl růst hrubého domácího produktu (HDP) za deset měsíců letošního roku o 1,7 procent (s prognózou 1,8 procenta za celý rok) nebo zvýšení reálných příjmů obyvatelstva o 0,5 procenta.

Putin také zmínil, že průměrná předpokládaná délka života v Rusku se letos "trochu" prodloužila na 72,9 roku. Naopak inflace v posledních měsících měsících vzrostla a zřejmě překoná roční míru ve výši čtyř procent.

"Musíme vstoupit do jiné ekonomické ligy," zdůraznil prezident v debatě s novináři o významu národních projektů, které mají urychlit rozvoj země za cenu nákladů v řádu dvou desítek bilionů rublů v příštích letech. Rusko podle hlavy státu potřebuje průlom, aby si zajistilo budoucnost.

"Je příznačné, že prezident tentokrát věnoval úvodní vystoupení právě národnímu hospodářství a domácím otázkám. Mezinárodních témat se nedotkl ani v souvislosti se (západními) sankcemi," uvedl internetový list Gazeta.ru. Zaznamenal také, že v papírech, které šéf státu držel v rukou, byly vidět i rukou psané poznámky, z čehož je patrné, že se Putin "připravoval do poslední chvíle".

Tisková konference ruského prezidenta nakonec trvala necelé čtyři hodiny. Putin rovněž prohlásil, že neví, zda ještě bude mít další schůzku s americkým protějškem Donaldem Trumpem, přestože je na setkání připraven.

Trumpův poradce John Bolton dříve uvedl, že k setkání prezidentů nedojde, dokud Moskva nepropustí ukrajinské námořníky, zajaté při incidentu u Kerčského průlivu.

Trump podle Putina bude terčem dalších útoků z Kongresu USA a anglosaský svět vůbec podle ruského prezidenta čelí hlubokým změnám dosavadních hodnot: "Nechtějí uznávat vítězství Trumpa (v předloňských volbách), nechtějí uznávat výsledky hlasování (referenda) o brexitu," prohlásil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy