Putin možná opustí summit G20 dřív. Vadí mu kritika Západu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2014 18:54
Ukrajinská krize zastínila všechna ekonomická témata dvoudenní vrcholné schůzky, která se koná v australském Brisbane.
Výčitky a tlak západních činitelů na šéfa Kremlu jsou tak silné, že Putin možná odjede z Brisbane dříve, než se plánovalo.
Výčitky a tlak západních činitelů na šéfa Kremlu jsou tak silné, že Putin možná odjede z Brisbane dříve, než se plánovalo. | Foto: Reuters

Brisbane - Chladného přijetí a kritiky se kvůli postupu Ruska vůči Ukrajině dočkal ruský prezident Vladimir Putin na sobotním zahájení summitu skupiny G20, která sdružuje největší ekonomiky světa.

Ukrajinská krize podle médií zastínila všechna ekonomická témata dvoudenní vrcholné schůzky, která se koná v australském Brisbane.

Výčitky a tlak západních činitelů na šéfa Kremlu jsou tak silné, že Putin možná odjede z Brisbane dříve, než se plánovalo. Informovaly o tom alespoň agentury Reuters a AFP s odvoláním na člena doprovodu ruského prezidenta. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov to ale podle agentury Interfax vzápětí odbyl jako "naprostý nesmysl".

Rusko torpéduje příměří

Zdroj AFP z ruské delegace nicméně následně upřesnil, že Putin zůstane do konce jednání, ale podle všeho se nezúčastní slavnostní recepce na závěr summitu. "Program druhého dne se změnil," uvedl činitel, který nechtěl být jmenován. Místo recepce se prý Putin setká s novináři.

Ukrajinská vláda a západní země včetně NATO a pozorovatelů OBSE Rusko obviňují, že v posledních dnech vyslalo proruským separatistům na východě Ukrajiny výrazné posily - vojáky, ale zejména těžkou výzbroj, zahrnující mimo jiné tanky, děla a protiletecké systémy.

Podle Západu tak Moskva torpéduje ujednání dosažená počátkem září v Minsku. Patří mezi ně i příměří, které se stále porušuje a od povstaleckých, mezinárodně neuznaných voleb čím dál intenzivněji.

Ruku vám podám, ale stáhněte se z Ukrajiny

Mezi nejméně přívětivé přivítání Putina v Brisbane patřilo podle agentury AP potřesení rukou s kanadským premiérem Stephenem Harperem. "Myslím, že vám podám ruku, ale řeknu vám jen jediné: stáhněte se z Ukrajiny," citoval Harperova slova jeho mluvčí Jason MacDonald. Pokud jde o Putinovu reakci, mluvčí se omezil na konstatování, že nebyla pozitivní.

Ruský prezident si vyslechl výčitky kvůli Ukrajině i při setkáních s řadou dalších západních vůdců, včetně francouzského prezidenta Françoise Hollanda a zejména německé kancléřky Angely Merkelové.

Velmi ostrý byl vůči Rusku ještě před zahájením summitu americký prezident Barack Obama. Při projevu na Queenslandské univerzitě krom jiného označil postup Moskvy vůči Ukrajině za agresi, která ohrožuje celý svět.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy dnes sdělil, že vedoucí evropští činitelé budou v neděli na okraj vrcholné schůzky G20 jednat o ukrajinském konfliktu s Obamou. V pondělí pak budou ministři zahraničí EU hovořit o případných dalších krocích vůči Rusku, včetně nových sankcí.

Šest hodin s Merkelovou

O ukrajinské krizi dnes jednala na summitu s Vladimirem Putinem šest hodin i německá kancléřka Angela Merkelová. Výsledek setkání, ke kterému se později přidal i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, znám podle agentury DPA není.

Putin podle prohlášení mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova opět Merkelové podrobně vysvětloval odstíny ruského a evropského přístupu ke konfliktu na Ukrajině. Tématem byly i ruské vztahy s Německem a Evropskou unií, řekl Peskov bez dalších podrobností.

Nejprve Merkelová jednala dvě hodiny s Putinem mezi čtyřma očima, poté se k oběma státníkům připojil Juncker. Poté, co v noci na neděli místního času (dnešní pozdní odpoledne SEČ) opustila hotel, kde se schůzka konala, pokračoval Putin ještě v bilaterálním rozhovoru s Junckerem.

 

Právě se děje

Další zprávy