USA omylem bombardovaly syrskou armádu, podle Damašku zemřely desítky vojáků

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2016 23:03
Křehké příměří je ohroženo. Vláda v Damašku a Rusko obvinily Spojené státy, že jimi vedená koalice bombardovala pozice syrské armády. Podle syrské vlády zemřelo nejméně 62 lidí, na sto dalších bylo zraněno. Jiné zdroje hovoří dokonce o 80 mrtvých. USA chybu přiznaly.
Archivní foto.
Archivní foto. | Foto: Reuters

Moskva/Washington/Damašek - Příměří, které od pondělí platí v Sýrii, narušil vážný incident.

Koalice vedená USA podle všeho u města Dajr az-Zaúr bombardovala syrskou armádu. Podle Damašku při čtyřech náletech zemřelo 62 lidí a dalších 100 bylo zraněno. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dokonce hovoří o 80 mrtvých vojácích.

Ruské ministerstvo zahraničí přišlo v sobotu večer s prohlášením, že "dospělo k šokujícímu závěru, že se USA spolčily s Islámským státem". Moskva požaduje mimořádné jednání Rady bezpečnosti OSN.

Nejmenovaný představitel americké armády agentuře Reuters přiznal, že si je "docela jistý", že při operaci došlo k pochybení a terčem náletů nebyli džihádisté z IS, ale syrská armáda. 

Pokusy o přeskupení sil

Incident se stal jen pár hodin poté, co ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že syrská armáda příměří v zemi dodržuje, ale povstalci využívají klidu zbraní k přeskupování sil. 

"Vidíme mezi těmito teroristy pokusy o přeskupování, přejmenování s cílem si zachovat vojenskou kapacitu," řekl šéf Kremlu podle agentury AFP. "Co se Ruska týče, to plní všechny své povinnosti."

Na summitu Společenství nezávislých států bez upřesnění uvedl, že Moskva uzavřela potřebné dohody se silami syrského režimu.

Putin obvinil Washington, že se snaží zachovat co největší bojovou sílu jednotkám, které bojují proti syrskému režimu.

"USA čelí problému, že zatím nejsou s to oddělit takzvanou zdravou část opozice od zločineckých a teroristických skupin. Podle mne to vyplývá z touhy udržet bojový potenciál pro boje proti legitimní vládě (syrského prezidenta) Bašára Asada. Ovšem toto je velmi nebezpečná cesta," varoval ruský prezident.

Příměří komplikují džihádisté 

To je podle něj i důvod, proč USA neposkytly detaily smlouvy o příměří Radě bezpečnosti OSN a nechtějí její zveřejnění. "Nechtějí zveřejnit podrobnosti, protože by mezinárodní společenství pochopilo, kdo nerespektuje dohodu," řekl podle agentury AFP Putin. Poznamenal ale, že Moskva nehodlá zveřejnit detaily dohody, "dokud naši američtí partneři nebudou souhlasit s tím, aby se tak stalo".

Podle britského deníku Daily Mail uplatňování příměří komplikuje přítomnost současně džihádistů, jichž se klid zbraní netýká, a umírněnějších rebelů na některých bojových liniích.

Syrská opozice porušila za posledních 24 hodin příměří devětatřicetkrát, USA ale podle Moskvy na předložené důkazy nereagovaly.

 

Právě se děje

Další zprávy