Putin obrátil, Rusko bude na Ukrajinu s plynem hodné

Reuters Roman Gazdík, Reuters
13. 3. 2009 10:35
Partner, který má problémy, by se neměl posílat ke dnu, prohlásil ruský premiér

Moskva - Ruský premiér Vladimir Putin v překvapivém tahu oznámil, že Rusko nebude tlačit na Ukrajinu ohledně toho, aby dodržela smlouvy o koupi plynu uzavřené v lednu.

Spor ohledně nedoplatků cen za plyn odebíraný Ukrajinou a výši tranzitních poplatků skrze její území vyvolal v lednu pozastavení dodávek ruského plynu do Evropy a kompletní odříznutí domácností v některých státech od zdroje tepla.

Ještě před týdnem Putin varoval, že ruský Gazprom dodávky energetické suroviny opět zastaví, pokud nebude Kyjev platit včas. Ve čtvrtek však částečně obrátil.

"Jsou (Ukrajina) na prahu bankrotu a jak dobře víte, neměli byste své partnery posílat k zemi," citovala Putina agentura RIA NOVOSTI. "Ukrajina neodebírá dohodnuté množství (plynu) a měla by platit pokuty. Promineme jim tyto pokuty, protože si uvědomujeme realitu - nemají čím zaplatit."

Světová krize snížila produkci ukrajinského průmyslu o více než třetinu, odhady poklesu HDP na letošek se pohybují okolo šesti procent a ukrajinská hřivna loni v jeden okamžik ztratila oproti dolaru polovinu hodnoty. Kyjev požádal Mezinárodní měnový fond o půjčku 16,4 miliard dolarů.

Podobně i Rusko je těžce zasaženo krizí, ale podle Putina má tu výhodu, že nashromáždilo silné rezervy tvrdé měny.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 22 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy