Putin obrátil, Rusko bude na Ukrajinu s plynem hodné

Reuters Roman Gazdík, Reuters
13. 3. 2009 10:35
Partner, který má problémy, by se neměl posílat ke dnu, prohlásil ruský premiér

Moskva - Ruský premiér Vladimir Putin v překvapivém tahu oznámil, že Rusko nebude tlačit na Ukrajinu ohledně toho, aby dodržela smlouvy o koupi plynu uzavřené v lednu.

Spor ohledně nedoplatků cen za plyn odebíraný Ukrajinou a výši tranzitních poplatků skrze její území vyvolal v lednu pozastavení dodávek ruského plynu do Evropy a kompletní odříznutí domácností v některých státech od zdroje tepla.

Ještě před týdnem Putin varoval, že ruský Gazprom dodávky energetické suroviny opět zastaví, pokud nebude Kyjev platit včas. Ve čtvrtek však částečně obrátil.

"Jsou (Ukrajina) na prahu bankrotu a jak dobře víte, neměli byste své partnery posílat k zemi," citovala Putina agentura RIA NOVOSTI. "Ukrajina neodebírá dohodnuté množství (plynu) a měla by platit pokuty. Promineme jim tyto pokuty, protože si uvědomujeme realitu - nemají čím zaplatit."

Světová krize snížila produkci ukrajinského průmyslu o více než třetinu, odhady poklesu HDP na letošek se pohybují okolo šesti procent a ukrajinská hřivna loni v jeden okamžik ztratila oproti dolaru polovinu hodnoty. Kyjev požádal Mezinárodní měnový fond o půjčku 16,4 miliard dolarů.

Podobně i Rusko je těžce zasaženo krizí, ale podle Putina má tu výhodu, že nashromáždilo silné rezervy tvrdé měny.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy