Putin navrhl mezinárodní řešení plynové krize

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
15. 1. 2009 19:25
V sobotu se v Moskvě uskuteční summit o obnovení dodávek
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko | Foto: Reuters

Kyjev - Ruský premiér Vladimir Putin dnes večer navrhl vytvořit mezinárodní konsorcium, které by pro Ukrajinu zakoupilo "technický plyn" nutný pro udržování tlaku v plynovodech.

Pro obnovení přepravy plynu přes Ukrajinu je podle Putina zapotřebí 1,78 miliardy metrů krychlových plynu. Pak už by prý nic nebránilo v cestě plynu do Evropy.

V sobotu v ruské metropoli dojde ke schůzce šéfů vlád Ruska a Ukrajiny, kde se o problému bude jednat. Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková a Putin v noci na čtvrtek telefonicky jednali a Tymošenková přistoupila na návrh uspořádat v Moskvě k věci krizový summut.

Rozhovorům budou za Evropskou unii přítomni také člen Evropské komise pro otázky energetiky Andris Piebalgs a český ministr průmyslu a obchodu Martin Říman coby zástupce předsednické země.

Kdo za to může

Znesvářené země se navzájem obviňují, kdo prodlužuje krizi, která přitom měla skončit už před několika desítkami hodin.

Ruský gigant Gazprom tvrdí, že plyn pouští, ale ukrajinská společnost Naftogaz oponuje, že ho není tolik, aby ho mohla "posunout" dále směrem na západ.

Balkán mrzne, Češi berou ze zásob

Krizi vyvolal rusko-ukrajinský spor o splácení dluhu Kyjeva vůči firmě Gazprom a také o cenu, za kterou bude Gazprom dodávat plyn Ukrajině od letošního roku.

Technici kontrolují stanici kompresorů v německém Werne. I Německo drtivě zasáhla odstávka ruského plynu.
Technici kontrolují stanici kompresorů v německém Werne. I Německo drtivě zasáhla odstávka ruského plynu. | Foto: Reuters

Potíže s dodávkami do Unie začaly o něco později, když Rusové utáhli kohoutky minulý týden s odůvodněním, že Ukrajina krade plyn určený právě odběratelům ze zemí EU. To ale Kyjev rezolutně odmítl.

Český premiér Mirek Topolánek o víkendu vyjednal mezi oběma zeměmi smír, ale Rusko posléze dohodu odmítlo kvůli ukrajinskému dodatku. Gazprom údajně plyn pustil až poté, co byla podepsána nová dohoda a plynovod kontrolují monitorovací týmy. Zbytečně - plyn stále neproudí.

Bruselu už pomalu dochází trpělivost. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso dokonce pohrozil, že pokud se situace co nejrychleji nezmění, doporučí komise všem společnostem v EU, aby se obrátily na soudy.

Paradoxně situace škodí i Gazpromu, který podle dosavadních odhadů přišel o více než miliardu dolarů.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy