Putin přiznal majetek. Má jen tři auta, přívěs, byt a garáž

Zahraničí Zahraničí
18. 4. 2015 18:45
Ruský prezident vydělává mnohem méně než ten americký. Alespoň podle oficiálního přiznání.
Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin vydělává podstatně méně než jeho americký protějšek Barack Obama.

Loni si přišel na 7,65 milionu rublů (3,8 milionu korun), ve srovnání s 3,6 milionu (1,8 milionu korun) v roce 2013. Obamův plat činil 400 tisíc dolarů (10 milionů korun), píše agentura Reuters.

Prezident USA měl navíc příjem také z knih, které napsal.

Novinářská cena 2014

Ikona - Zvláštní zpravodaj - Donbas

Reportér Martin Novák je potřetí za poslední rok na Ukrajině. Podpořte ho i celé ukrajinské zpravodajství Aktuálně.cz v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Vladimir Putin přiznal, že jeho majetek sestává ze tří v Rusku vyrobených aut, přívěsu, bytu a garáže. A trochu půdy.

Jaké procento z přiznaného příjmu tvoří plat prezidenta, Kreml neoznámil. O jeho výši veřejnost neví, známo je pouze to, že byl před rokem navýšen.

V dřívějších daňových přiznáních Putin uváděl, že do svých příjmů zahrnuje i výsluhovou penzi, kterou dostává jako bývalý agent KGB. A také úroky z bankovních vkladů.

Kritici Kremlu ale upozorňují: skutečné výdělky mocenských špiček v Rusku jsou mnohem vyšší než ty přiznané. 

Organizace Transparency International Rusko loni v žebříčku vyjadřujícím index vnímání korupce zařadilo na 136. místo ze 175.

Dva předáci ruské opozice v roce 2012 uvedli, že mezi výhody požívané ruským prezidentem patří bezplatné využívání jachet, soukromých letadel či luxusních paláců, připomíná agentura Reuters.

Průměrná mzda v Rusku činila letos v únoru podle státního statistického úřadu 36 620 rublů (18 310 korun).

V souvislosti s hospodářským poklesem Ruska, kterému výrazně napomohly sankce Evropské unie a USA uvalené kvůli ruské anexi Krymu, Putin oznámil, že sníží o deset procent plat sám sobě, premiérovi Dmitriji Medveděvovi a dalším vysokým státním představitelům země.

Z kremelské administrativy vydělal loni nejvíce Oleg Govorun, který stojí v čele odboru pro spolupráci se zeměmi Společenství nezávislých států (Rusko, Bělorusko, Arménie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Tádžikistán, Uzbekistán, Abcházie a Jižní Osetie).

Podle Kremlu činil jeho příjem přes 62 milionů rublů (31 milionů korun).

Vicepremiér Alexandr Chloponin přiznal roční příjem 280 milionů rublů, tedy 36násobek toho, co vydělal ruský prezident.

V porovnání s minulostí si přitom výrazně pohoršil.

Někdejší byznysmen a spolužák dalšího bohatého Rusa Michaila Prochorova například v přiznání za rok 2008 vyčíslil své příjmy na 635 milionů rublů. Drtivou většinu peněz tehdy vydělal na prodeji akcií.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy