Putin přiznal majetek. Má jen tři auta, přívěs, byt a garáž

Zahraničí Zahraničí
18. 4. 2015 18:45
Ruský prezident vydělává mnohem méně než ten americký. Alespoň podle oficiálního přiznání.
Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin vydělává podstatně méně než jeho americký protějšek Barack Obama.

Loni si přišel na 7,65 milionu rublů (3,8 milionu korun), ve srovnání s 3,6 milionu (1,8 milionu korun) v roce 2013. Obamův plat činil 400 tisíc dolarů (10 milionů korun), píše agentura Reuters.

Prezident USA měl navíc příjem také z knih, které napsal.

Novinářská cena 2014

Ikona - Zvláštní zpravodaj - Donbas

Reportér Martin Novák je potřetí za poslední rok na Ukrajině. Podpořte ho i celé ukrajinské zpravodajství Aktuálně.cz v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Vladimir Putin přiznal, že jeho majetek sestává ze tří v Rusku vyrobených aut, přívěsu, bytu a garáže. A trochu půdy.

Jaké procento z přiznaného příjmu tvoří plat prezidenta, Kreml neoznámil. O jeho výši veřejnost neví, známo je pouze to, že byl před rokem navýšen.

V dřívějších daňových přiznáních Putin uváděl, že do svých příjmů zahrnuje i výsluhovou penzi, kterou dostává jako bývalý agent KGB. A také úroky z bankovních vkladů.

Kritici Kremlu ale upozorňují: skutečné výdělky mocenských špiček v Rusku jsou mnohem vyšší než ty přiznané. 

Organizace Transparency International Rusko loni v žebříčku vyjadřujícím index vnímání korupce zařadilo na 136. místo ze 175.

Dva předáci ruské opozice v roce 2012 uvedli, že mezi výhody požívané ruským prezidentem patří bezplatné využívání jachet, soukromých letadel či luxusních paláců, připomíná agentura Reuters.

Průměrná mzda v Rusku činila letos v únoru podle státního statistického úřadu 36 620 rublů (18 310 korun).

V souvislosti s hospodářským poklesem Ruska, kterému výrazně napomohly sankce Evropské unie a USA uvalené kvůli ruské anexi Krymu, Putin oznámil, že sníží o deset procent plat sám sobě, premiérovi Dmitriji Medveděvovi a dalším vysokým státním představitelům země.

Z kremelské administrativy vydělal loni nejvíce Oleg Govorun, který stojí v čele odboru pro spolupráci se zeměmi Společenství nezávislých států (Rusko, Bělorusko, Arménie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Tádžikistán, Uzbekistán, Abcházie a Jižní Osetie).

Podle Kremlu činil jeho příjem přes 62 milionů rublů (31 milionů korun).

Vicepremiér Alexandr Chloponin přiznal roční příjem 280 milionů rublů, tedy 36násobek toho, co vydělal ruský prezident.

V porovnání s minulostí si přitom výrazně pohoršil.

Někdejší byznysmen a spolužák dalšího bohatého Rusa Michaila Prochorova například v přiznání za rok 2008 vyčíslil své příjmy na 635 milionů rublů. Drtivou většinu peněz tehdy vydělal na prodeji akcií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy