Putin přiznal majetek. Má jen tři auta, přívěs, byt a garáž

Zahraničí Zahraničí
18. 4. 2015 18:45
Ruský prezident vydělává mnohem méně než ten americký. Alespoň podle oficiálního přiznání.
Foto: Reuters

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin vydělává podstatně méně než jeho americký protějšek Barack Obama.

Loni si přišel na 7,65 milionu rublů (3,8 milionu korun), ve srovnání s 3,6 milionu (1,8 milionu korun) v roce 2013. Obamův plat činil 400 tisíc dolarů (10 milionů korun), píše agentura Reuters.

Prezident USA měl navíc příjem také z knih, které napsal.

Novinářská cena 2014

Ikona - Zvláštní zpravodaj - Donbas

Reportér Martin Novák je potřetí za poslední rok na Ukrajině. Podpořte ho i celé ukrajinské zpravodajství Aktuálně.cz v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Vladimir Putin přiznal, že jeho majetek sestává ze tří v Rusku vyrobených aut, přívěsu, bytu a garáže. A trochu půdy.

Jaké procento z přiznaného příjmu tvoří plat prezidenta, Kreml neoznámil. O jeho výši veřejnost neví, známo je pouze to, že byl před rokem navýšen.

V dřívějších daňových přiznáních Putin uváděl, že do svých příjmů zahrnuje i výsluhovou penzi, kterou dostává jako bývalý agent KGB. A také úroky z bankovních vkladů.

Kritici Kremlu ale upozorňují: skutečné výdělky mocenských špiček v Rusku jsou mnohem vyšší než ty přiznané. 

Organizace Transparency International Rusko loni v žebříčku vyjadřujícím index vnímání korupce zařadilo na 136. místo ze 175.

Dva předáci ruské opozice v roce 2012 uvedli, že mezi výhody požívané ruským prezidentem patří bezplatné využívání jachet, soukromých letadel či luxusních paláců, připomíná agentura Reuters.

Průměrná mzda v Rusku činila letos v únoru podle státního statistického úřadu 36 620 rublů (18 310 korun).

V souvislosti s hospodářským poklesem Ruska, kterému výrazně napomohly sankce Evropské unie a USA uvalené kvůli ruské anexi Krymu, Putin oznámil, že sníží o deset procent plat sám sobě, premiérovi Dmitriji Medveděvovi a dalším vysokým státním představitelům země.

Z kremelské administrativy vydělal loni nejvíce Oleg Govorun, který stojí v čele odboru pro spolupráci se zeměmi Společenství nezávislých států (Rusko, Bělorusko, Arménie, Ázerbájdžán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Tádžikistán, Uzbekistán, Abcházie a Jižní Osetie).

Podle Kremlu činil jeho příjem přes 62 milionů rublů (31 milionů korun).

Vicepremiér Alexandr Chloponin přiznal roční příjem 280 milionů rublů, tedy 36násobek toho, co vydělal ruský prezident.

V porovnání s minulostí si přitom výrazně pohoršil.

Někdejší byznysmen a spolužák dalšího bohatého Rusa Michaila Prochorova například v přiznání za rok 2008 vyčíslil své příjmy na 635 milionů rublů. Drtivou většinu peněz tehdy vydělal na prodeji akcií.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy