reklama
 
 

Putina nepřesvědčili ani Nizozemci, tribunál k MH17 odmítá

29. 7. 2015 15:16
Návrh na zřízení mezinárodního vyšetřovacího tribunálu OSN předložila Malajsie. Moskva chce při hlasování v Radě bezpečnosti použít veto.

Haag/Moskva - Nizozemský premiér Mark Rutte v telefonickém rozhovoru apeloval na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby umožnil zřízení zvláštního tribunálu OSN, který by stíhal viníky loňského sestřelení malajsijského boeingu z letu MH17 na východě Ukrajiny.

Ve středu to uvedla nizozemská vláda. Putin ale dal najevo, že Moskva při hlasování v Radě bezpečnosti OSN (RB OSN) použije veto.

Návrh na zřízení mezinárodního tribunálu předložila Malajsie. Kromě Ukrajiny jej podporuje mimo jiné také Nizozemsko, ze kterého pocházelo 198 z 298 lidí, kteří v troskách letounu zahynuli. Hlasovat by se v RB OSN mělo ve středu večer.

Kyjev a Západ mají podezření, že boeing sestřelila protiletecká raketa Buk odpálená z území ovládaného proruskými separatisty, možná přímo ruskými vojáky. Rusko toto podezření rezolutně popírá a svaluje vinu na ukrajinskou armádu.

Zřízení tribunálu by podle prohlášení Kremlu bylo "bezúčelné", protože Rusko má ještě hodně nevyjasněných otázek ohledně nizozemského vyšetřování tragédie.

autor: ČTK | 29. 7. 2015 15:16

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama