Putin je démon, musím ho vyhnat. Ruský šaman Saša vyrazil pěšky z Jakutska do Kremlu

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
19. 9. 2019 15:56
V noci na čtvrtek policie v Burjatsku na ruském Dálném východě zadržela jakutského šamana Alexandra Gabyševa, známého pod přezdívkou Saša Šaman. Ten již šest měsíců putuje do Moskvy, kde hodlá vyhnat ruského prezidenta Vladimira Putina z Kremlu.
Ruský Šaman Saša
Ruský Šaman Saša | Foto: Beata Bubenets (RFE/RL)

Muži nyní hrozí obvinění z "organizování extremistické skupiny". Oficiálně policie tvrdí, že po něm bylo v Jakutsku vyhlášeno pátrání kvůli blíže neurčenému trestnému činu. Šamana prý brzy pošlou letadlem zpět do Jakutska.

"Uprostřed noci přijela auta a snad čtyřicet lidí v uniformách obklíčilo náš tábor. Měli svítilny a zbraně, nejspíš také rušičky mobilního signálu, protože dokud neodjeli, nefungovaly nám mobilní telefony. Šli rovnou k šamanovu stanu, vytáhli ho, nenechali ho sbalit a odvezli," cituje server Sibir.realii jednoho ze šamanových souputníků.

Alexandr Gabyšev se na cestu vydal letos v březnu a ušel už přes dva tisíce kilometrů. Za tu dobu se setkal se stovkami lidí a videa s jeho promluvami mají na YouTube přes milion zhlédnutí.

"Bůh mi řekl, že Putin není člověk, ale démon a já ho musím vyhnat," říká na jednom z nich. Šaman cestuje výhradně pěšky a všechny věci si táhne na vozíku. V červnu ve městě Čita jeho příznivci přes YouTube svolali setkání, kam přišlo více než 700 lidí. Šaman vyzval k vytvoření "lidových fór", která by měla právo přijímat zákony. "Pamatujte, Putin vám nemá co přikazovat," prohlásil šaman Saša.

Kolem muže se navíc vytvořila malá skupina, která putuje s ním. "Ale on nic neorganizuje, ti lidé se přidávají sami, jdou třeba pár týdnů a pak je vystřídá někdo jiný," popsal bloger, básník a řidič taxislužby Jesugej Syndujev, který v Burjatsku šamana doprovázel a ubytoval ho u sebe doma.

Záběry z putování šamana Saši

Video: BBC Rusko/Youtube

Pomoc šamanovi měla pro Syndujeva nepříjemné důsledky. Policie si ho předvolala k výslechu a následně přišel o práci. "Ptali se mě, jestli plánujeme ozbrojené povstání a pochod na Moskvu. Ale vždyť já jsem pacifista," řekl burjatský básník, který následně přišel i o práci.

Syndujev byl také svědkem, když Gabyševa na hranici Burjatska zastavili místní šamani z organizace Tengeri, kterou finančně podporuje místní vláda. Ti jakutskému kolegovi vyčítali, že politická činnost je proti šamanským zákonům a že pokud udělá ještě krok směrem k Moskvě, bude zbaven titulu šamana. "Můžete si o mně myslet, co chcete, ale já jsem šaman, bojovník a jdu dál, i kdybyste mně blokovali cestu," řekl jim jakutský šaman.

Na zatčení šamana Alexandra Gabyševa zareagovali i lidé na ruských sociálních sítích. "To se moc skutečně bojí nějakého šamana? Stát nás úmyslně vrací do středověku. Nebudu se divit, pokud do trestního zákoníku přidají paragraf o čarodějnictví proti představitelům státu," napsala například Natalja Semjonovová, mluvčí burjatské pobočky liberální strany Jabloko.

Ruský šaman Saša při svém putování.
Ruský šaman Saša při svém putování. | Foto: Natalja Semenovová/Facebook
 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy