Putin do Osvětimi nepojede, tajemství halí i cestu do Česka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 1. 2015 11:15
Jasno bude až na poslední chvíli, řekl Aktuálně.cz tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Moskva/Praha - Ruský prezident Vladimir Putin nepojede koncem ledna do Polska na akce pořádané k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi sovětskou armádou.

"V prezidentově programu tato cesta není," řekl agentuře Interfax mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Putin podle něj nedostal pozvání. "A ani se oficiální pozvání na tyto akce neposílala, jestli jsme to správně pochopili," dodal.

Zatím není jasné ani to, zda šéf Kremlu přijme pozvání českého prezidenta Miloše Zemana, jenž ho pozval na souběžně pořádané akce k výročí Osvětimi v České republice.

"To, kdo z vrcholných světových politiků přicestuje do Prahy na lednové oslavy, stále není jasné," řekl Aktuálně.cz tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.

"Není to potvrzené u Putina a v podstatě to ještě není definitivně potvrzené u nikoho. Jasno bude až na poslední chvíli."

Peskov zdůraznil, že ruský prezident přikládá všem akcím k výročí konce 2. světové války "mimořádný význam".

Na začátek května pozval do Moskvy politiky z celého světa, a to včetně českého prezidenta Miloše Zemana, ale například i severokorejského diktátora Kim Čong-una.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy