Putin do Osvětimi nepojede, tajemství halí i cestu do Česka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 1. 2015 11:15
Jasno bude až na poslední chvíli, řekl Aktuálně.cz tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Moskva/Praha - Ruský prezident Vladimir Putin nepojede koncem ledna do Polska na akce pořádané k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi sovětskou armádou.

"V prezidentově programu tato cesta není," řekl agentuře Interfax mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Putin podle něj nedostal pozvání. "A ani se oficiální pozvání na tyto akce neposílala, jestli jsme to správně pochopili," dodal.

Zatím není jasné ani to, zda šéf Kremlu přijme pozvání českého prezidenta Miloše Zemana, jenž ho pozval na souběžně pořádané akce k výročí Osvětimi v České republice.

"To, kdo z vrcholných světových politiků přicestuje do Prahy na lednové oslavy, stále není jasné," řekl Aktuálně.cz tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.

"Není to potvrzené u Putina a v podstatě to ještě není definitivně potvrzené u nikoho. Jasno bude až na poslední chvíli."

Peskov zdůraznil, že ruský prezident přikládá všem akcím k výročí konce 2. světové války "mimořádný význam".

Na začátek května pozval do Moskvy politiky z celého světa, a to včetně českého prezidenta Miloše Zemana, ale například i severokorejského diktátora Kim Čong-una.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy