Putin slaví. Pro Rusy je ale íránská dohoda i rizikem

Martin Novák Martin Novák
15. 7. 2015 14:39
Návrat Íránu na ropný trh sníží ceny, a tím i ruské zisky. Moskva také může přijít o takzvanou íránskou kartu při jednáních se Západem.
Vladimir Putin a íránský prezident Hasan Rúhání na summitu v Dušanbe.
Vladimir Putin a íránský prezident Hasan Rúhání na summitu v Dušanbe. | Foto: Reuters

Moskva – K oslavě vyzýval celý svět ruský prezident Vladimir Putin poté, co šest velmocí uzavřelo v úterý jadernou dohodu s Íránem.

Rusko má ale důvody jak k radosti, tak ke starosti. Odstranění ekonomických sankcí, uvalených Radou bezpečnosti OSN, Evropskou unií a Spojenými státy na Írán, bude mít pro Rusy i svá negativa.

Írán čeká na možnost vyvážet bez omezení ropu jako na smilování. Experti očekávají, že jen do konce roku by mohl na světový trh vrhnout čtvrt až půl milionu barelů denně. Do poloviny příštího roku by mohl produkci ještě zvýšit - dokonce na tři čtvrtě milionu barelů denně.

Důsledek je nasnadě. Pokles ceny ropy, a tím pádem menší zisky pro Rusko. Pro zemi, která je už tak hospodářsky oslabená klesajícími cenami suroviny a hospodářskými sankcemi Západu kvůli Ukrajině.

Ruský ekonomický deník Kommersant ve své analýze připouští, že tyto kroky ruskou ekonomiku zabolí, ale přežije je. "Není nutné situaci dramatizovat. Ceny už padají i bez íránského přičinění, trh se s tím vyrovná," uvádí ruský list.

Velkou příležitostí budou pro ruské firmy dodávky pro íránský jaderný průmysl, který se v rámci dohody může rozšiřovat, bude však podléhat mezinárodním inspekcím.

Složitější to budou mít ruské zbrojařské firmy. Embargo na dovoz zbraní do Íránu má platit ještě pět let, a export balistických raket dokonce osm let.

Putin už v dubnu podepsal nařízení, umožňující prodej raketového protiletadlového systému S-300 Teheránu, a ministr zahraničí Sergej Lavrov oznámil, že vývoz zbraní do Íránu je možný, "pokud budou dodrženy všechny podmínky Rady bezpečnosti OSN".

Rusko je téměř dvorním dodavatel zbraní pro íránskou armádu a doufá v obnovení masivních kontraktů. Od prodeje systému S-300 Putin ustoupil na žádost Spojených států v době, kdy administrativa Baracka Obamy chtěla íránský režim dotlačit k jednáním o jaderném programu přitvrzením sankcí.

V mnoha směrech se však bude muset Rusko nově potýkat s velkou konkurencí ohledně kontraktů v Íránu. Chystají se tam evropské a americké firmy, v neposlední řadě si velké "žně" slibuje Indie. Tradičně silný íránský obchodní partner.

Íránská ropná zařízení potřebují modernizovat, agentura Reuters odhaduje potřebné investice na 230 miliard dolarů (5,6 bilionu korun). Záměr co nejrychleji se v islámské republice uchytit už dali najevo giganti Eni či Shell.

Do Íránu už mají namířeno například zástupci Peugeotu, Volkswagenu či Siemensu. Závod o kontrakty začíná.

Otázkou je, zda se Íránci budou řídit heslem "spojenci především", nebo zda půjdou pragmatickou cestou a uvítají i firmy ze zemí, se kterými nemají dobré vztahy.

Názory na to, zda historická dohoda o Íránu poškodí Rusko diplomaticky, se liší. Reuters v analýze uvádí, že Kreml často hrál íránskou kartou ve vyjednáváních s USA a využíval vliv, který na režim v Teheránu měl. To se teď může změnit, když se Írán stane takzvaně normální zemí.

Naopak podle amerického Centra strategických a mezinárodních studií Rusko posílí, protože zůstane íránským spojencem a Írán se nyní stane velmi silným a mezinárodně vlivným státem.

 

Právě se děje

Další zprávy