Pusťte mne zpátky do Katalánska, vyzývá španělskou vládu vůdce separatistů Puigdemont

ČTK ČTK
23. 12. 2017 18:28
Carles Puigdemont chce zpátky do Barcelony. Hodlá se zúčastnit ustavujícího zasedání regionálního parlamentu, jež se uskuteční 23. ledna.
Carles Puigdemont v bruselském exilu.
Carles Puigdemont v bruselském exilu. | Foto: Reuters

Brusel - Lídr nejsilnější separatistické strany v Katalánsku Carles Puigdemont v sobotu z Bruselu vyzval španělskou vládu, aby mu umožnila se vrátit do země.

Stále mu hrozí zatčení kvůli uspořádání nepovoleného říjnového referenda o nezávislosti regionu. Podle agentury Reuters Puigdemont požaduje možnost návratu, aby se mohl zúčastnit ustavujícího zasedání regionálního parlamentu, jež se uskuteční 23. ledna.

"Chci se vrátit co nejdřív do Katalánska. Chtěl bych se vrátit hned teď. Byla by to dobrá zpráva pro Španělsko," řekl Puigdemont agentuře Reuters. Politik také tvrdil, že je nadále předsedou regionální vlády a zůstane jím, pokud bude Španělsko respektovat výsledky čtvrtečních regionálních voleb.

Tři separatistické strany získaly v katalánském parlamentu 70 ze 135 křesel. Tento výsledek je velkou ranou pro španělskou vládu, která volby vyhlásila v naději, že separatisté většinu ztratí. Lidovci premiéra Mariana Rajoye navíc zaznamenali nejhorší výsledek v posledních letech - v katalánském parlamentu obsadí jen tři křesla oproti dřívějším 11.

Puigdemontovi, jehož vládu koncem října Madrid odvolal kvůli snahám o nezávislost, hrozí zatčení kvůli obvinění ze vzpoury. Bylo by pak na soudci, zda by na něj uvalil vazbu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy