Pustit k nám Čechy či Poláky byla chyba, zní z Británie

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
22. 6. 2012 18:27
Šéf labouristů tvrdí, že bylo chybou otevřít novým členům EU pracovní trh už v roce 2004
Ed Miliband.
Ed Miliband. | Foto: Reuters

Londýn - Byla chyba otevřít v roce 2004 pracovní trh lidem z Česka, Polska a dalších nových členských zemí Evropské unie.

"Hrubě jsme podcenili počet těch, kteří sem přijdou," prohlásil šéf britských opozičních labouristů Ed Miliband.

Byla to vláda jeho předchůdce Tonyho Blaira, která rozhodla, že Velká Británie, která v té době zažívala ekonomický boom, umožní občanům osmi nových členských zemí pracovat na ostrovech bez omezení.

Stejně se zachovaly jen Irsko a Švédsko, naopak Německo a Rakousko se tomu bránily co nejdéle.

Přišlo víc lidí, než se čekalo

Britové odhadovali, že z nových zemí přijde jen kolem 13 tisíc lidí ročně. Brzy se ukázalo, že příliv je mnohem větší.

"Čekali jsme 15 tisíc přistěhovalců a tolik jich přišlo jen do Southamptonu," přiznal v rozhlasovém rozhovoru bývalý náměstek ministra vnitra John Denham. Podle něj si vláda byla vědoma problémů s imigrací z nových zemí EU už v roce 2005.

Podle Milibanda ale labouristé problém přehlíželi a kritiky mimo jiné vinili z předsudků. "Myslím, že jsme byli příliš naivní, pokud jde o přínosy globalizace," dodal.

Labouristé sklidili kvůli imigraci kritiku voličů a podle některých názorů přistěhovalectví podstatně přispělo v roce 2010 k jejich volební porážce.

Foto: Thinkstock

Změna k lepšímu jen pro některé

Miliband připustil, že přes všeobecně zažitou představu žádají přistěhovalci proporcionálně méně o sociální příspěvky než Britové. Podle něj je ale potřeba o imigraci debatovat, "protože lidé o ní mluví". "Není možné, aby se o něčem mluvilo v každé kuchyni, na každé ulici a ve všech čtvrtích a labouristé o tom nemluvili," prohlásil.

Přistěhovalci podle něj byli prospěšní pro střední třídu, která získala levnou pracovní sílu. Doplatili na ni ale dělníci a zaměstnanci, kteří v přistěhovalcích z východní a střední Evropy vidí důvod, proč jim klesají mzdy.

Pracovníci ze střední a východní Evropy jsou obvykle levnější než Britové. Miliband proto například navrhuje sankce proti firmám, které zaměstnávají především přistěhovalce a inzerují, že mají zaměstnance jen z nějaké země.

Stejně tak chce zpřísnit sankce proti zaměstnavatelům, kteří platí méně než průměrnou mzdu. Rovněž by se Británie neměla otevírat pracovníkům z nejnovějších členů Unie.

 

Právě se děje

Další zprávy