Pulitzerovu cenu poprvé vybojoval i internetový deník

Petr Jemelka Petr Jemelka, Monika Horáková
12. 4. 2010 23:05
Nejvíce cen si odnesl The Washington Post, hlavní cena putuje za změnu zákonů
Foto: Aktuálně.cz

New York - Je to asi přání každého novináře: "vyšťárat" nepravost, v článcích na ni upozornit a přispět k tomu, že úřady sjednají nápravu.

Právě to se podařilo reportérovi Danielu Gilbertovi z listu Bristol Herald Courier. Gilbert zjistil, že společnosti, které v jihozápadní Virginii těží zemní plyn, neplatí za důlní práva majitelům pozemků. Seriál původních článků vedl k tomu, že se změnily zákony státu Virginia.

V pondělí jeho práci ocenila Kolumbijská univerzita v New Yorku. Udělila mu hlavní novinářskou Pulitzerovu cenu.

Nejvíce trofejí (dohromady se rozdělují v jednadvaceti kategoriích) získal deník The Washington Post, jehož zástupci si odnesli hned čtyři Pulitzerovy ceny.

Do historie se ale letošní udělování novinářských cen zapíše tím, že vůbec poprvé zvítězila internetová média. A to hned ve dvou kategoriích.

Společnost ProPublica, která se soustředí na online zpravodajství, získala cenu za zveřejnění článku o sérii záhadných úmrtí ve zdravotnickém zařízení v New Orleans po katastrofickém řádění hurikánu Katrina.

Dalším vítězem, který publikuje na internetu, se stala webová verze deníku San Francisco Cronicle.

Online média mohla bodovat už loni

Tomu, aby mohli i internetoví novináři bodovat, předcházela změna pravidel.

Už vloni se ustanovilo, že se smí přihlašovat i média a autoři, kteří publikují pouze na internetu - ovšem s četností minimálně jednou týdně. Příspěvky pak musely splňovat podmínku původního zpravodajství nebo musely pokrývat probíhající události.

Fakta:

  • Kolumbijská univerzita v New Yorku oceňuje každoročně nejlepší novinářské, literární a hudební počiny.
  • Ocenění nese jméno amerického novináře maďarského původu Josepha Pulitzera.
  • Pulitzer žil v letech 1847-1911, cena se udílí od roku 1917 a v současné době má 21 kategorií.
  • Cenu uděluje porota čítající téměř dvě desítky členů a členek.

Tuto podmínku porota na svém prosincovém zasedání v roce 2009 zrušila, internetová žurnalistika tak získala při udílení Pulitzerovy ceny ještě širší prostor.

Kdo o čem psal?

Výčet oceněných novinářů a jejich prací ukazuje širokou paletu záběru amerických médií.

Tak například ocenění z listu The Washington Post: Anthony Shadid dostal Pulitzerovu cenu za reportáž z Iráku. Gene Weingarten vyhrál za publikaci příběhů rodičů, kteří nešťastnou náhodou zabili své děti, protože je zapomněli v autě. Sloupkařka Kathleen Parkerová vyhrála v kategorii komentátorů a Sarah Kaufmanová se může radovat z ceny za své taneční kritiky.

Pak je tu silná parta z listu New York Times: Reportér Michael Moss a jeho kolegové byli oceněni za informování o kontaminovaných hamburgerech. Matt Richtel si zase spolu s kolegy odnesl ocenění za publikaci článku o riziku spojeném s telefonováním při řízení automobilu.

Cenu za přínos veřejnosti si odnesl tým Virginia Herald Courier za článek o podivném stanovování poplatků za zemní plyn.

 

Právě se děje

Další zprávy