Během čtvrt roku uhynulo v Brazílii 500 milionů včel. Chovatelé ukazují na pesticidy

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 8. 2019 13:41
Poslední tři měsíce dělali brazilští včelaři jinou práci, než jaké by roční doba odpovídala. Místo starání se o své úly se museli ve velkém zbavovat uhynulých včel, během čtvrt roku šlo o celkem 500 milionů. Podobné zprávy hlásí včelaři po celém světě, výjimkou není ani Česko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Většina brazilských včel, které v posledních třech měsících uhynuly, obývala oblast na jihu země. Krajina je tu využívaná pro zemědělství a roste zde mnoho vinic, farmáři proto často používají chemické pesticidy.

Právě ty ale experti nyní zmiňují jako nejpravděpodobnější důvod náhlého úhynu tolika včel. Jmenují především neonikotinoidy a fipronil, které jsou například v Evropské unii zakázány kvůli špatnému vlivu na populace včel. Pravidla v Brazílii jsou však odlišná a místní vláda rozdává nová a nová povolení k užívání dalších chemikálií.

Jen od ledna letošního roku, kdy funkci prezidenta začal vykonávat Jair Bolsonaro, vláda povolila 290 pesticidů. Za posledních třicet let vzrostlo užívání těchto chemických látek v brazilském zemědělství o 770 procent, uvádí americká agentura Bloomberg.

Pesticidy přitom podle Evropské komise ovlivňují nervový systém hmyzu a vedou k jeho paralýze a úhynu. "Ve chvíli, kdy zdravé včely začnou vyklízet z úlu ty umírající, nakazí se," vysvětluje Aldo Machado z brazilské včelařské organizace důvod, proč v jeho zemi uhynulo najednou takové množství hmyzu. "Začnou vymírat ve velkém," dodává Machado a uvádí i vlastní případ, kdy on sám našel 48 hodin od prvních příznaků nemoci uhynulé desítky tisíc svých včel. 

Agentura Bloomberg také popisuje případy, kdy se vlivem užívání pesticidů zhoršil zdravotní stav i brazilských zemědělců. Jen v loňském roce se jich otrávilo více než patnáct tisíc. Lékaři museli často zničit i jejich oblečení, protože bylo napuštěné nebezpečnými látkami, z nichž bylo nevolno i zdravotníkům. Někteří zemědělci mají trvalé zdravotní následky.

Brazílie ale není jediná, velký úbytek včel letos hlásili i velcí producenti medu Rusko a Francie. Dále také Spojené státy, Mexiko nebo Turecko. Z Česka se ozývají včelaři například z Ostravska nebo jižních Čech.

Za úhyn jejich včel mohou kromě pesticidů, které jsou v některých zemích regulovány přísněji než v Brazílii, i klimatické změny a lidská činnost. Oba tyto faktory zmenšují pestrost jídelníčku včel. Dalším problémem je parazit kleštík včelí, který hmyz oslabuje, informuje britská stanice BBC.

A v dlouhodobějším časovém horizontu hlásí výrazný úbytek včel i další státy. Podle letošní zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zaznamenalo Německo během posledních 27 let až 76procentní pokles jejich populace. V Nizozemsku jich za posledních sto let ubylo až 84 procent. Evropská unie proto v následujících třech letech poskytne 120 milionů eur (v přepočtu tři miliardy korun) na podporu evropského včelařství, píše BBC.

Vědci předpokládají, že tento trend bude mít nepříznivý vliv na pěstování potravin a podobu našeho jídelníčku. Podle stejné zprávy WWF je až 75 procent nejžádanějších plodin závislých na opylování včelami nebo jiným létajícím hmyzem.

Mezi ohrožené plodiny, které rostou v českém prostředí, patří okurky, jablka, meruňky, třešně, švestky nebo jahody, vyjmenovává server World Atlas.

Video: Penny Market vyndal zboží z regálů. Chce upozornit na vymírání včel

Penny Market vyndal zboží z regálů. Chce upozornit na vymírání včel | Video: Penny
 

Právě se děje

Další zprávy