Během čtvrt roku uhynulo v Brazílii 500 milionů včel. Chovatelé ukazují na pesticidy

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 8. 2019 13:41
Poslední tři měsíce dělali brazilští včelaři jinou práci, než jaké by roční doba odpovídala. Místo starání se o své úly se museli ve velkém zbavovat uhynulých včel, během čtvrt roku šlo o celkem 500 milionů. Podobné zprávy hlásí včelaři po celém světě, výjimkou není ani Česko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Většina brazilských včel, které v posledních třech měsících uhynuly, obývala oblast na jihu země. Krajina je tu využívaná pro zemědělství a roste zde mnoho vinic, farmáři proto často používají chemické pesticidy.

Právě ty ale experti nyní zmiňují jako nejpravděpodobnější důvod náhlého úhynu tolika včel. Jmenují především neonikotinoidy a fipronil, které jsou například v Evropské unii zakázány kvůli špatnému vlivu na populace včel. Pravidla v Brazílii jsou však odlišná a místní vláda rozdává nová a nová povolení k užívání dalších chemikálií.

Jen od ledna letošního roku, kdy funkci prezidenta začal vykonávat Jair Bolsonaro, vláda povolila 290 pesticidů. Za posledních třicet let vzrostlo užívání těchto chemických látek v brazilském zemědělství o 770 procent, uvádí americká agentura Bloomberg.

Pesticidy přitom podle Evropské komise ovlivňují nervový systém hmyzu a vedou k jeho paralýze a úhynu. "Ve chvíli, kdy zdravé včely začnou vyklízet z úlu ty umírající, nakazí se," vysvětluje Aldo Machado z brazilské včelařské organizace důvod, proč v jeho zemi uhynulo najednou takové množství hmyzu. "Začnou vymírat ve velkém," dodává Machado a uvádí i vlastní případ, kdy on sám našel 48 hodin od prvních příznaků nemoci uhynulé desítky tisíc svých včel. 

Agentura Bloomberg také popisuje případy, kdy se vlivem užívání pesticidů zhoršil zdravotní stav i brazilských zemědělců. Jen v loňském roce se jich otrávilo více než patnáct tisíc. Lékaři museli často zničit i jejich oblečení, protože bylo napuštěné nebezpečnými látkami, z nichž bylo nevolno i zdravotníkům. Někteří zemědělci mají trvalé zdravotní následky.

Brazílie ale není jediná, velký úbytek včel letos hlásili i velcí producenti medu Rusko a Francie. Dále také Spojené státy, Mexiko nebo Turecko. Z Česka se ozývají včelaři například z Ostravska nebo jižních Čech.

Za úhyn jejich včel mohou kromě pesticidů, které jsou v některých zemích regulovány přísněji než v Brazílii, i klimatické změny a lidská činnost. Oba tyto faktory zmenšují pestrost jídelníčku včel. Dalším problémem je parazit kleštík včelí, který hmyz oslabuje, informuje britská stanice BBC.

A v dlouhodobějším časovém horizontu hlásí výrazný úbytek včel i další státy. Podle letošní zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zaznamenalo Německo během posledních 27 let až 76procentní pokles jejich populace. V Nizozemsku jich za posledních sto let ubylo až 84 procent. Evropská unie proto v následujících třech letech poskytne 120 milionů eur (v přepočtu tři miliardy korun) na podporu evropského včelařství, píše BBC.

Vědci předpokládají, že tento trend bude mít nepříznivý vliv na pěstování potravin a podobu našeho jídelníčku. Podle stejné zprávy WWF je až 75 procent nejžádanějších plodin závislých na opylování včelami nebo jiným létajícím hmyzem.

Mezi ohrožené plodiny, které rostou v českém prostředí, patří okurky, jablka, meruňky, třešně, švestky nebo jahody, vyjmenovává server World Atlas.

Video: Penny Market vyndal zboží z regálů. Chce upozornit na vymírání včel

Penny Market vyndal zboží z regálů. Chce upozornit na vymírání včel | Video: Penny
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy