S Rajoyem jsem připraven jednat, oznámil Puigdemont. Španělský premiér ho odmítl

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2017 14:47
Katalánský expremiér Carles Puigdemont oznámil, že je připraven k dialogu s premiérem Marianem Rajoyem. Ten to vzápětí odmítl.
Carles Puigdemont.
Carles Puigdemont. | Foto: Reuters

Barcelona - Katalánský expremiér Carles Puigdemont je připraven k dialogu s premiérem Marianem Rajoyem kdekoli v Evropské unii kromě Španělska, ve kterém mu hrozí zatčení.

Puigdemont to řekl v pátek na tiskové konferenci v Bruselu, která proběhla po čtvrtečních regionálních volbách v Katalánsku. Puigdemont chce jednat o důsledcích uplatnění ústavního článku 155, na jehož základě Madrid převzal správu Katalánska.

O pozastavení článku se Puigdemont zmínil už ve čtvrtek, kdy se ukázalo, že separatistické strany získaly ve volbách dost hlasů na sestavení vlády. Vítězem voleb je sice strana Ciudadanos, která je proti odtržení Katalánska, ale spolu se spojenci nemá dostatek mandátů.

Odmítnutí od Rajoye

Španělský premiér Mariano Rajoy v reakci na výsledek voleb uvedl, že Katalánsko po volbách vstoupí do období dialogu, spolupráce a plurality.

Strany usilující o nezávislost Katalánska při hlasování ztratily podporu, ale méně než bychom si přáli, řekl také Rajoy. S katalánskými politiky je připraven jednat, pokud nebudou porušovat ústavu.

Španělský premiér zároveň odmítl návrh sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdmenota, který dnes v Bruselu řekl, že je připraven k dialogu s Rajoyem kdekoli kromě území Španělska, kde mu hrozí zatčení.

"Pokud bych se s někým měl sejít, tak je to s Inés Arrimadasovou, která vyhrála volby," řekl španělský premiér s odkazem na předsedkyni promadridské strany Ciudadanos, která získala ve čtvrtečních volbách nejvíce křesel v katalánském parlamentu.

Rajoy na tiskové konferenci také odmítl, že by v souvislosti s katalánskou krizí uvažoval o vypsání celostátních předčasných voleb.

 

Právě se děje

Další zprávy