"Puč" proti papeži. Konzervativní kněží útočí na Františka kvůli zneužívání dětí

Zahraničí Zahraničí
28. 8. 2018 16:15
Papeže Františka vyzval k rezignaci bývalý velvyslanec Vatikánu ve Washingtonu Carlo Maria Vigano. Podle médií ale sám čelí sexuálnímu skandálu.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Mezi konzervativními katolickými kněžími roste tlak na papeže Františka. Kvůli vršícím se sexuálním skandálům v církvi se dokonce začínají ozývat hlasy, že by měl rezignovat.

Jejich "lídrem" je bývalý papežský velvyslanec ve Washingtonu Carlo Maria Vigano. Podle něj měl František celé roky vědět o tom, že bývalý kardinál Theodor McCarrick sexuálně zneužíval děti a mladé muže. Přesto papež nijak nezasáhl. 

"Papež František musí být tím prvním, kdo půjde příkladem kardinálům a biskupům, kteří kryli McCarrickovo zneužívání, a spolu s nimi rezignuje," napsal minulý týden Vigano. A vyzval hlavu katolické církve k odstoupení. 

Bývalý kardinál a washingtonský arcibiskup McCarrick rezignoval na konci července poté, co vyplula na povrch obvinění ze sexuálního zneužívání, ve kterých figuruje i jeho jméno. O měsíc později přišel Vigano se zmiňovaným jedenáctistránkovým dokumentem, podle kterého František věděl o skandálu kolem McCarricka pět let, vatikánští představitelé údajně ještě déle.

Viganova ostrá kritika papeže ale vyvolává pochyby, jestli je za ní skutečně jen snaha očistit církev od sexuálních skandálů.

Zahraniční média poukazují hlavně na to, že Vigano a zbytek konzervativního křídla Vatikánu mohou současné vratké postavení papeže využít k tomu, aby prosadili své názory. Protichůdné postoje liberální a konzervativní větve Vatikánu na sebe naráží odnepaměti. Zastánci tradiční podoby církve vnímají prosazování moderních myšlenek, jejichž zastáncem je i František, jako oslabování katolické doktríny.

Spory s papežem

"Je to puč proti papeži Františkovi. Jde o 'neskutečné' propojení názorů Viganovy osobní agendy a teologické agendy těch, kteří nemají rádi papeže," uvedl pro americkou televizi CNN italský teolog a historik Massimo Faggioli. 

Zatímco František se netají liberálními postoji, sedmasedmdesátiletý Vigano je známý svým konzervatismem. K jeho zastáncům, kterým se nelíbí třeba papežův kladný postoj k homosexuálům nebo rozvodům, se řadí také vlivný americký kardinál Raymond Burke. I proto ocenil Viganovo prohlášení. 

Vigano měl navíc s Františkem v minulosti několik konfliktů. Oslabit papežovo postavení se pokusil třeba v roce 2015, když mu při návštěvě Spojených států domluvil schůzku s Kate Davisovou. Tato úřednice strávila několik dní ve vězení, protože odmítla oddávat homosexuální páry.

Když se hlava římskokatolické církve s Davisovou setkala, vyvolalo to ve společnosti i církvi zmatení. Jaký má tedy papež názor na lidi s jinou než heterosexuální orientací? Vatikán tehdy uvedl, že se František podrobně neseznámil s celou kauzou a že společná schůzka neznamená, že by papež s názory Davisové souhlasil.

Sám kryl zneužívání?

Viganův dokument má podle médií několik dalších trhlin. Zaprvé svá tvrzení staví na nepodložených důkazech. Zadruhé se podle CNN sám Vigano v minulosti pokusil zamést pod koberec kauzu sexuálního zneužívání. Ta se týkala amerického arcibiskupa Johna Nienstedta, který vedl arcidiecézi svatého Pavla a Minneapolis. Vigano bojoval za to, aby bylo vyšetřování ukončeno, a část důkazů dokonce zničena. Nienstedt nakonec odstoupil z čela arcidiecéze v roce 2015. 

Vigano, bývalý velvyslanec Vatikánu ve Washingtonu, zveřejnil prohlášení minulý víkend, který František trávil v Irsku. Během návštěvy této země se papež mimo jiné omluvil za zneužívání nezletilých, jehož se dopouštěli v minulých desetiletích irští kněží a které církev dlouho přehlížela.

K prohlášení Vigana papež mlčí. Respektive uvedl jediné: dokument četl a novináři si podle něj mají o textu udělat vlastní úsudek. "Já k tomu neřeknu ani slovo," uzavřel František a Viganova obvinění se nepokusil nijak vyvrátit. 

Video: Homosexuální věřící jsou v izolaci, církev politikaří a jeví se jako ideologie, říká bývalý římskokatolický kněz

Nikdy jsem nelitoval, že jsem církev opustil, zachránil jsem své lidství, pro gaye je v cíkrvi lepší mlčet, říká bývalý římskokatolický kněz | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy