"Pryč s diktaturou". Ve Venezuele vyšly do ulic tisíce lidí na podporu Guaidóa

ČTK ČTK
30. 1. 2019 20:34
Davy odpůrců prezidenta Nicoláse Madura se shromáždily v Caracasu a dalších velkých městech Venezuely, aby podpořily opozičního lídra Juana Guaidóa, který se minulý týden prohlásil za úřadující hlavu státu. Za šéfem opozicí ovládaného parlamentu stojí většina zemí v regionu a dnes jej o své podpoře ujistil americký prezident Donald Trump. Protesty mají přimět Madura k vypsání předčasných voleb, socialistický vůdce však národu sdělil, že je ochoten před řádným termínem vypsat nanejvýš volby parlamentní.
Juan Guaidó
Juan Guaidó | Foto: Reuters

Tisíce lidí se začaly v ulicích scházet v poledne místního času k poklidným protestům s cílem nevyvolat zásah bezpečnostních složek. Lidé podle webu deníku El Nacional zaplnili ulice na řadě míst Caracasu, ale i například ve městě San Antonio de los Altos ve státě Miranda jižně od metropole. Kromě stovek venezuelských vlajek se v jejich rukou objevovaly transparenty jako "Pryč s diktaturou" či "Guaidó prezident".

"Mysleli si, že se dnes nechá venezuelský lid zastrašit, že rozesejí strach, ale my jsme v ulicích a v sobotu se vrátíme," řekl Guaidó během jedné z demonstrací před caracaskou univerzitou UCV s odkazem na plánovaná víkendová shromáždění. Nejvyšší soud, který je na straně Madura, Guaidóovi nechal obstavit účty, zakázal mu vycestovat a vede vyšetřování, které by mohlo vést i k jeho zatčení.

Pětatřicetiletý politik se za pomoci demonstrací pokouší přimět Madura, aby umožnil obyvatelům vybrat nového prezidenta. Podle opozice byly loňské volby neregulérní a Maduro se svého druhého mandátu ujal začátkem ledna protiprávně.

Socialistický vládce, který čelí rostoucímu tlaku za podpory Ruska nebo Číny, nabídl opozici prostřednictvím ruské agentury Ria Novosti dialog zajišťovaný zahraničními prostředníky. Několik snah o rozhovory ale už v minulosti ztroskotalo, neboť Maduro nebyl ochoten přistoupit na jakékoli opoziční požadavky, jejichž cílem bylo posílit demokratické principy.

Maduro se dnes ve státní televizi objevil uprostřed vojáků shromážděných na základně v Caracasu a ti mu hlasitě přísahali věrnost. Právě loajalita armády je považována za klíčovou podmínku jeho setrvání u moci a obrázky Madura obklopeného uniformami se podle médií staly v televizi každodenním programem.

Guaidó tento týden nabídl příslušníkům ozbrojených sil amnestii, pokud umožní nenásilný přechod k demokracii.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy