Prý přežila Titanic. Ze lži ji usvědčil test DNA

ČTK ČTK
23. 1. 2014 6:45
Žena se vydávala za Loraine Allisonovou, která zemřela při katastrofě jako dvouletá.
Ilustrační záběr.
Ilustrační záběr. | Foto: Reuters

Londýn - Až test DNA pomohl vyřešit údajně poslední záhadu Titaniku, která se týkala jednoho z nejtragičtějších příběhů kolem potopení slavné lodi v roce 1912.

Testy odhalily podvod ženy, která se vydávala za jedno z přeživších dětí, Loraine Allisonovou, přičemž tato tehdy dvouletá holčička ve skutečnosti při potopení Titaniku zahynula. Uvedl to na svém webu britský deník The Daily Telegraph.

Zprávy vyšetřovatelů po tragédii uváděly, že malá Loraine Allisonová zahynula spolu s otcem Hudsonem a matkou Bess, ale její tělo se nenašlo. Ze čtyřčlenné bohaté kanadské rodiny se oficiálně zachránil jen sedmiměsíční syn Trevor.

Tragický konec rodiny byl podle listu vylíčen v některých filmových zpracováních potopení obřího parníku Titanic, při kterém zahynulo více než 1500 cestujících a členů posádky.

Případ ale v roce 1940 znovu rozvířila Angličanka Helen Kramerová tvrzením, že je ve skutečnosti Loraine Allisonová. Přiznal jí to prý krátce před smrtí její adoptivní otec, který byl také na palubě Titaniku a přežil.

Její tvrzení a argumenty nebyly jednoznačně průkazné, ale také se nedaly jasně vyvrátit. Část vzdálených příbuzných rodiny Allisonových jí uvěřila, nebližší potomci ale nikoli. Když Kramerová v roce 1992 zemřela, zdálo se, že její skutečná totožnost zůstane navždy záhadou.

Při stém výročí tragédie v roce 2012 ale dcera Kramerové Debrina Woodsová oživila údajný příběh své matky na webu, začala prodávat příslušné plakáty a další vzpomínkové předměty, také se o tom chystala napsat knihu. To rozzlobilo potomky Trevora Allisona, kteří získali potřebné vzorky DNA příslušníků obou rodin. Výsledky testů odhalily, že Kramerová lhala.

"Výsledky těchto testů DNA odhalily ohromný podvod, který trápil mou rodinu mnoho let. Bylo to vše jen o penězích. Debrina chce napsat knihu a není pochyb o tom, že i další by rádi profitovali na našem příběhu. Je to ale náš příběh. Nechte nás na pokoji," řekla podle The Daily Telegraph Nancy Bergmanová, vnučka Hudsonova bratra.

 

Právě se děje

Další zprávy