Ohleduplností proti viru. Zodpovědní Japonci epidemii zvládají i bez přísných zákazů

Jan Gazdík Jan Gazdík
19. 3. 2020 12:00
Ačkoliv Japonsko leží nedaleko Číny, dokázalo si s šířením nákazy koronaviru poradit. Téměř 130milionová země hlásí "jen" bezmála 900 případů onemocnění.
Epidemie koronaviru v Japonsku. Ilustrační foto.
Epidemie koronaviru v Japonsku. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vláda navíc nepřistoupila k uzavření restaurací nebo obchodů, jaké například platí v Česku. Skromní a disciplinovaní Japonci epidemii i tak zvládají. "Asi jen těžko najít obyvatelstvo, které by si v tomto směru mohla jakákoliv vláda chválit víc," popisuje v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz český velvyslanec v Tokiu Martin Tomčo.

Hlavní město Tokio se navíc stále připravuje na pořádání olympijských her, které by se - pokud se kvůli pandemii neodloží - měly konat na konci července. "Veřejnost proti nim není. Je ale vzhledem k současné situaci přece jen nakloněna k posunutí her," říká k tomu Tomčo.

Japonsko původně figurovalo na webových stránkách českého ministerstva zdravotnictví mezi zeměmi kriticky ohroženými koronavirem. Dnes už ale na seznamu není. Podle českých turistů, s nimiž jsem hovořil, panuje nyní v Japonsku klid a v podstatě žádná omezení, takže o návratu do vlasti neuvažují a chtějí epidemii přečkat tam. Znamená to, že Japonci koronavirus zvládli?

Určitě zvládli první vlnu či nápor koronaviru. Poradili si s tím.

A důvod?

Japonci jsou velmi skromní lidé, kteří jsou schopni snášet i velký tlak a překonávat překážky. Jsou jako společnost tradičně dobře organizovaní, disciplinovaní. Roušky se tu nosí běžně. Když jsou lidé nemocní či nachlazení, automaticky si nasadí roušku. Takže bych ještě dodal, že jsou i velmi ohleduplní k ostatním. Výzvy, aby si lidé se sílícím koronavirem nasadili roušky, nebyly tedy vůbec potřeba. Udělali to kvůli svému zdraví i ti, co je normálně nenosí.

Asi jen těžko najít obyvatelstvo, které by si v tomto směru mohla jakákoliv vláda chválit víc. Japonci jsou přirozeně zodpovědní a plní vždy přesně všechny pokyny, které vydávají úřady.

A vy sám teď roušku nosíte?

Jakmile se objevily první případy onemocnění koronavirem, tak jsem ji nosil - na ulici anebo i v nákupním středisku. Teď, když se situace uklidnila, tak jen když jdu mezi větší skupinu lidí, jinak ne. Pečlivě ale dodržuji vzdálenost od ostatních. Mluvíme spolu ve chvíli, kdy jsem na jednání s evropskými kolegy, a každý pečlivě dbá na ten dvoumetrový distanc. Mnohem větší pozornost věnujeme i mytí rukou. Držíme se zkrátka a dobře zdejšího zvyku: pokud někdo cítí, že by mohl být jen trochu nachlazen či nemocen, automaticky si nasadí roušku.

Jaká teď v Japonsku platí omezení pohybu lidí?

Zrušeny byly větší akce. I bez toho se teď ale Japonci vyhýbají větším shlukům lidí. Mnohé ulice v Tokiu nejsou proto dnes nijak přeplněné, ale i v obchodech je méně lidí. Sportoviště jsou buď uzavřená a na těch otevřených je mnohem méně lidí. Život v Japonsku se zkrátka trochu zpomalil a lidé žijí klidnějším tempem, nijak tedy nepanikaří.

Znepokojení v rozhovorech s nimi si ale přece jen všímám. Jestli je totiž něco trápí, jsou to možné důsledky koronaviru pro japonskou ekonomiku. Ozdravnou či povzbuzující ekonomickou injekci si vláda hodně slibovala od olympijských her. Teď ale jejich konání není úplně jasné.

Jaký je váš odhad? Budou?

Tohle si vůbec netroufám tipovat. Vláda chce, aby proběhly v plánovaném termínu, a dělá vše pro to, aby se zdařily. Veřejnost proti nim není. Je ale vzhledem k současné situaci přece jen nakloněna k posunutí her.

Ale přesto to Japonci zvládají, jak říkáte.

Japonsko dostalo koronavirus pod kontrolu a nikdo tu nepropadá zoufalství či beznaději. Lidé jsou sice opatrnější, ale společnost funguje. Asie byla v posledních letech - na rozdíl od Evropy - vystavena několika případům šíření nákazy, takže i proto jsou Japonci zocelenější a připraveni.

V Praze se objevují případy, kdy restaurace nerespektují zákaz uzavření provozu. Mohlo by se něco podobného stát v Japonsku?

Nevím, zda to lze srovnávat. Japonská vláda je při vydávání restrikcí a zákazů velmi opatrná. Dbá na zdraví lidí, ale i na to, aby nepoškodila ekonomiku. Zatím nepodnikla žádné kroky, které by uzavřely menší firmy či nějak omezily drobné podnikatele. Kabinet si je moc dobře vědom, že mnozí z nich by se už nemuseli vzpamatovat.

V Tokiu tedy nejsou zavřené restaurace. Jen je navštěvuje méně lidí. Lidé chodí normálně do práce a firmy fungují. Jejich vedení - zvláště pak restaurací - ovšem velmi dbají na to, aby se dodržovala přísná zdravotní nařízení.

Jak už jsem zmínil, japonská vláda je v poměrně komfortní situaci, protože zdejší společnost je natolik dobře organizovaná a uvědomělá, že respektuje všechny pokyny úřadů. Možná bychom našli nějaké excesy, já ale nevím, že by se nějaké řešily.

Kolik Čechů pobývá nyní v Japonsku?

Do registračního systému DROZD se přihlásilo 120 Čechů. O těchto lidech víme. Bude jich tu ale víc. Rád bych, aby se i oni zaregistrovali, abychom je mohli průběžně informovat. Například o omezení leteckých spojů, na což se čeští turisté nejvíce ptají. Snažíme se jim pomoci anebo je odkazujeme na letecké společnosti, s nimiž letí. Ty mají o svém provozu nejlepší přehled. Hlavní turistická sezona - tedy i období květu sakur - má ale teprve začít.

Turisté, s nimiž jsem hovořil, zvažují, že si v Japonsku pobyt prodlouží právě z důvodů, které jste uvedl. Jeden z nich mi řekl: "Když vidím, co se děje v Evropě, tak tu nejspíš zůstanu a přečkám epidemii raději v Japonsku než v Česku. Pořádek, žádná větší omezení, fungující země."

Nerad bych, aby má chvála Japonska vyzněla jako pozvánka k jeho návštěvě. Alespoň pro nejbližší dny ne. Za jiných okolností ale rozhodně ano - stojí to za to. Kvůli koronaviru a rušení leteckých linek by měli ovšem cestu sem přece jen zvážit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy