První teorie spiknutí: Cháveze zabili Američané

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 3. 2013 13:20
Washington nařčení z atentátu odmítá. Obama si přeje lepší vztahy s Venezuelou
Mezi Chávezovými stoupenci jsou i militantí bojůvky z nejchudších čtvrtí Caracasu.
Mezi Chávezovými stoupenci jsou i militantí bojůvky z nejchudších čtvrtí Caracasu. | Foto: Reuters

Washington - Jestli si nějaká země po smrti venezuelského vůdce Huga Cháveze oddechla, pak jsou to Spojené státy. I když to ve Washingtonu málokdo řekne nahlas.

Skonal totiž jeden z nejhlasitějších kritiků americké politiky, který stál v čele bloku znepřátelených zemí (mimo jiné Íránu, Sýrie nebo Libye před pádem Kaddáfího režimu).

Oficiálně Bílý dům věří, že si teď USA s Venezuelou lépe porozumí. Podle prvních vyjádření Chávezova následovníka, viceprezidenta Nicolase Madura, to ale moc nevypadá.  

Zatímco americký prezident Barack Obama se podle stanice Voice of America nechal  slyšet, že "po smrti Huga Cháveze očekává zlepšení vzájemných vztahů obou zemí", Maduro znovu mluví o spiknutí amerických imperialistů. Američany dokonce viní z toho, že Chávez dostal rakovinu kvůli nim.  

"Není pochyb o tom, že velitele Cháveze touto nemocí (rakovinou) nakazili imperialističtí nepřátelé spolčení s jeho domácími soky," zopakoval podle agentury Reuters dřívější obvinění. 

Spojené státy nařčení odmítají jako absurdní. Madurova spiklenecká teorie má přesto čím dál víc spojenců. A to dokonce i daleko od jihoamerických břehů, v evropském Rusku.

"Nemůže jít o náhodu"

Podle agentury ruských komunistů, tedy druhé nejsilnější strany v zemi, Gennadij Zjuganov.

"Jak je možné, že šest lídrů latinskoamerických zemí, kteří kritizovali americkou politiku a snažili se vytvořit vlivnou alianci nezávislých a suverénních států, současně onemocnělo stejnou chorobou?" prohlásil Zjuganov v rozhovoru pro ruskou státní televizi.

Chávez dává Obamovi svou knihu (snímek z roku 2009).
Chávez dává Obamovi svou knihu (snímek z roku 2009). | Foto: Reuters

"Podle mě to nemohla být náhoda," dodal vlivný ruský politik s tím, že by se Chávezova smrt měla řádně vyšetřit, a to "pod mezinárodním dohledem".

Mrazivé vztahy

Vztahy mezi Spojenými státy a Venezuelou v době vládnutí Huga Cháveze lze těžko označit jinak než jako "mrazivé".

Osmapadesátiletý socialista se totiž pasoval do role vůdce revolučního "antiimperialistického světa" a odporu proti politice USA ve světě. 

Přání dostat se do čela světové protiamerické opozice se mu víceméně splnilo.

Chávez a Obama se osobně setkali jen jednou. V roce 2009 si krátce potřásli rukou v Trinidadu a Tobagu, během amerického summitu. To ale na Chávezově ostře protiamerické rétorice, která gradovala v éře George W. Bushe, nic nezměnilo.

Odchází el prezidente. Tak Latinská Amerika truchlí pro zesnulého vůdce:

Ani za vlády Bushova nástupce se vztahy nelepšily. Poté, co Obama Cháveze obvinil, že podporuje kolumbijskou povstaleckou skupinu FARC, ho Chávez nařkl, že "páchne stejně jako Bush".

Bush podle něj "páchl sírou", protože je ďábel.

Reakce ze Států

Na smrt Huga Cháveze už reagovali i další američtí politici. Republikánská kongresmanka za Floridu Ileana Ros-Lehtinenová se vyjádřila otevřeně. Smrt Cháveze je podle ní "nadějí, že se Venezuela vymaní z nadvlády tohoto represivního režimu a nastoupí cestu demokracie a lidských práv".

Poněkud smířlivější byl bývalý americký prezident Jimmy Carter. Prohlásil, že bude na Huga Cháveze pamatováno jako na "nebojácného bojovníka za nezávislost vlád latinskoamerických zemí".

 

Právě se děje

Další zprávy