První rodinu Kazachstánu rozdělil mocenský boj

rst
28. 5. 2007 14:06
Prezident Nazarbajev a jeho zeť spolu vedou válku

Vídeň/Astana - Mezinárodní zatykač vydaly dnes úřady v Kazachstánu na Rachata Alijeva, zetě tamního prezidenta Nursultana Nazarbajeva.

Manžel prezidentovy nejstarší dcery Darigy byl až do minulého týdne velvyslancem této středoasijské země v Rakousku a zástupcem u Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Svého čtyřiačtyřicetiletého zetě uvolnil na přání ministerstva vnitra prezident Nazarbajev ze všech funkcí v sobotu.

Nyní čelí Alijev obvinění z únosu několika lidí a podle názoru vyšetřovatelů stál v čele skupiny organizovaného zločinu, citují ruské agentury mluvčího kazachstánského ministerstva vnitra Bagdada Kožachmetova.

Kontroverzní podnikatel obrátil kabát

Alijev se dostal do centra pozornosti, když se prezidentovi postavil a kritizoval jeho autoritativní vládnutí i nový zákon, který mu umožňuje zůstat ve funkci neomezeně dlouho.

Rachat Alijev a jeho manželka Dariga Nazarbajevová na archivním snímku z roku 2005
Rachat Alijev a jeho manželka Dariga Nazarbajevová na archivním snímku z roku 2005 | Foto: Reuters

Alijev sám je ale kontroverzní osoba. I on by chtěl kandidovat na prezidenta v roce 2012 a za všemi obviněními vidí politické spiknutí svých nepřátel, v čele s prezidentem.

Rozkol ve vládnoucí rodině, která mimo jiné ovládá také kazašský ropný průmysl, může podle pozorovatelů porušit politickou stabilitu v této zemi, která je významným ropným producentem.

"Bohužel v Kazachstánu neexistuje opozice, nepočítám-li úředníky, kteří byli vyhozeni a teď se chtějí dostat zpátky k moci," uvedl Alijev v rozhovoru pro kazašskou sekci BBC. Tvrdí také, že ví o korupci a nelegálních metodách, které používají tamní bezpečnostní složky.

"Měli bychom vytvořit demokratickou společnost podle evropských standardů. Naše země potřebuje reformy," dodal Alijev.

Vláda: Alijev je mafián

Kazašská vláda však kritizuje jeho podnikatelské aktivity. Organizovaná skupina kterou vedl, prý vydíráním a paděláním dokumentů získala kontrolu nad několika firmami, pozemky a budovami.

Dále podle ministerstva vnitra měla na svědomí ekonomické trestné činy a v lednu unesla tři zaměstnance banky Nurbank. Dva unesení nebyli dosud nalezeni, vyšetřovatelé připouští možnost, že jsou už po smrti.

Foto: Aktuálně.cz

Do Vídně, kde se v současnosti manžel starší dcery prezidenta Kazachstánu nachází, už odjela speciální skupina vyšetřovatelů společně se zástupcem Interpolu.

Doživotní prezident

Kazašský prezident Nazarbajev vládne zemi už 17 let. A díky novému zákonu, který podepsal minulý týden, může teoreticky v úřadě zůstat až do smrti.

Jakákoliv jiná osoba smí v čele země zůstat jen dvě pětileté funkční období, Nazarbajev je ale jmenovitě v textu zákona z platnosti tohoto pravidla vyjmut.

Boj o následnictví je v zemích bývalého Sovětského svazu a zvláště ve Střední Asii - závažným politickým problémem.

Během dvaceti let po rozpadu SSSR si komunističtí bossové, ze kterých se stali prezidenti na ropu a plyn bohatých, nezávislých zemí upevnili vládu prostřednictvím klanových a mocenských struktur.

Odborníci tvrdí, že čím více tyto klanové elity bohatnou, tím více umlčují opozici, nezávislá média a snaží se vyhrát volby jakoukoliv cestou.

Jak se vládne ve Střední Asii

Například v Uzbekistánu prezidentu Islamu Karimovovi v únoru vypršel prezidentský  mandát, žádné volby se však ještě nekonaly a zřejmě konat ani nebudou.

V Tádžikistánu prezident Imomali Rachmon (donedávna ještě Rachmonov, ale "derusifikoval" si své příjmení) změnil ústavu, což mu umožnilo kandidovat na prezidenta i potřetí za sebou.

Ruský prezident Vladimir Putin (druhý zleva) a jeho čínský kolega Chu Ťin-tchao (čtvrtý zleva) se středoasijskými vůdci. Zleva uzbecký Islam Karimov, kazašský Nursultan Nazarbajev, tádžický Imomali Rachmon(ov) a kyrgyzský Kurmanbek Bakijev
Ruský prezident Vladimir Putin (druhý zleva) a jeho čínský kolega Chu Ťin-tchao (čtvrtý zleva) se středoasijskými vůdci. Zleva uzbecký Islam Karimov, kazašský Nursultan Nazarbajev, tádžický Imomali Rachmon(ov) a kyrgyzský Kurmanbek Bakijev | Foto: Reuters

V Turkmenistánu po smrti autoritářského "poloboha" Turkmenbašiho proběhly volby ve kterých si lidé vybírali ze šesti prověřených členů vysokého vedení vládnoucí strany.

Jedině v Kyrgyzstánu existuje cosi jako křehká demokracie, je však zmítaná politickými boji mezi vládnoucí elitou. Podle odborníků si však tímto "čistícím" stádiem musí projít každá mladá demokracie.

 

Právě se děje

Další zprávy