První násilná smrt uprchlíka v EU. Bulharská policie zastřelila Afghánce, kulka se odrazila od mostu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 16. 10. 2015 13:30
Uprchlická krize má první oběť střelby na hranicích Evropské unie. Policista ve čtvrtek před půlnocí zastřelil na jihovýchodě Bulharska afghánského běžence. Policie zastavila skupinu zhruba padesáti Afghánců u města Sredec, vzdáleného třicet kilometrů od turecké hranice, kterou migranti překročili. Ministerstvo vnitra uvádí, že při pokusu skupinu zadržet a převést do detenčního centra kladli někteří Afghánci odpor a policisté několikrát varovně vystřelili do vzduchu. Jednak kulka však zasáhla muže do krku, zemřel při převozu do nemocnice. Bulharský premiér Bojko Borisov zprávu obdržel na summitu Evropské unie v Bruselu a okamžitě se letadlem vrátil domů.
Plot proti uprchlíkům na turecko-bulharské hranici.
Plot proti uprchlíkům na turecko-bulharské hranici. | Foto: MV Bulharska

Sofia - Uprchlická krize má první oběť střelby na hranicích Evropské unie. Policista ve čtvrtek před půlnocí zastřelil na jihovýchodě Bulharska afghánského běžence.

Policie zastavila skupinu čtyřiapadesáti Afghánců u města Sredec, vzdáleného třicet kilometrů od turecké hranice, kterou migranti bez dokumentů překročili.

Ministerstvo vnitra uvádí, že při pokusu skupinu zadržet a převést do detenčního centra kladli někteří Afghánci odpor a policisté varovně stříleli do vzduchu.

Jedna kulka však zasáhla pětadvacetiletého muže do krku, zemřel při převozu do nemocnice. Policie v pátek odpoledne oznámila, že kulka se zřejmě odrazila od mostu.

Bulharský premiér Bojko Borisov zprávu obdržel na summitu Evropské unie v Bruselu a okamžitě se letadlem vrátil domů.

Slíbili vyšetřit okolnosti incidentu, vnitro však střílejícího policistu obhajuje. "Představte si, že v noci se k vám blíží padesát lidí," cituje server Novinite.com Georgiho Kostova z ministerstva. Nepotvrdil ale dřívější informaci, že uprchlíci byli ozbrojeni.

Policista, který vypálil smrtící výstřel, zatím nebyl zadržen ani postaven mimo službu.

Loni bulharští pohraničníci podle organizace Human Rights Watch násilím a bitím přinutili skupinu Afghánců vrátit se přes hranici zpět do Turecka a jeden z Afghánců později na turecké straně svým zraněním podlehl.

V Sofii zase v srpnu zahynul syrský uprchlík na následky zranění, které utrpěl při bitce se svými krajany.

Z Turecka přes Bulharsko proudí uprchlíci už od konce roku 2013. V posledních týdnech jich výrazně přibylo, ačkoliv nápor zde není tak velký jako na jižní trase z tureckého pobřeží Egejského moře na řecké ostrovy.

Na turecké hranici Bulhaři postavili loni třiatřicet kilometrů dlouhý plot s ostnatým drátem v místech, které je obtížné uhlídat. Nyní ho prodlužují.

Ani to ale běžence nezastavilo. Někteří se pokoušejí podhrabat pod plotem nebo ho překonat pomocí žebříků a prken.

Jen za letošní rok zadržela policie v zemi téměř dvacet tisíc lidí, kteří bez povolení vstoupili na bulharské území. Mnoho dalších ale projde dále do Srbska a Maďarska či Chorvatska.

Spolková kancléřka Angela Merkelová v září prohlásila, že Bulharsko by mohlo vedle Řecka a Itálie zřídit takzvaný hotspot. Tedy místo, kde by se uprchlíci mířící do EU shromažďovali a čekali na vyřízení žádostí o azyl.

Borisov ale později novinářům řekl, že nic takového nenavrhoval a zřejmě byl kancléřkou v jejich rozhovoru špatně pochopen.

 

Právě se děje

Další zprávy