První mešita pro gaye rozčiluje muslimy. A bude hůř

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 12. 2012 10:27
Islamisté projekt odsoudili. Vztah dvou mužů či žen je podle nich v rozporu s vírou
Zakladatel pařížské gay-friendly mešity Ludovic-Mohamed Zahed.
Zakladatel pařížské gay-friendly mešity Ludovic-Mohamed Zahed. | Foto: Reuters

Paříž - Více než 300 členů organizace Homosexuálních muslimů Francie konečně najde zázemí.

Aktivista bojující za práva věřících gayů a lesbiček ve městě nad Seinou zřídil první mešitu Evropy pro homosexuály.

Jedná se sice jen o malou místnost uvnitř domu buddhistického mnicha, i tak ale projekt vzbuzuje velké kontroverze.

Zatímco Ludovicovi-Mohamedovi Zahedovi jde o boření evropských předsudků vůči islámu, podle ortodoxních muslimských duchovních je vřelé přijímání transsexuálů a homosexuálů v mešitě v "rozporu s duchem islámu".

Žádná z francouzských muslimských organizací vznik gay-friendly mešity neposvětila.

"Stávající mešity přijímají všechny, takže budovat zvláštní jen pro homosexuální muslimy je proti pravidlům víry. Věřící chodí do mešit uctívat boha, nikoliv demonstrovat svou sexualitu. Tohle je znevažování její podstaty," vysvětlil televizi France 24 rektor Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur.

"Homosexualita je zapovězena ve 13 verších koránu. Jediným legitimním sexuálním vztahem je ten mezi oddaným mužem a ženou," dodal rektor s tím, že je ale zároveň v rozporu s islámem i homofobie.

Obrazem: Hrdý pochod českých gayů a lesbiček (Prague Pride):

Odmítavé postoje souvěrců ale zakladatele mešity, Francouze alžírského původu Ludovica-Mohameda Zaheda, neznepokojují. Jakožto praktikující muslim a aktivista za práva gayů je přesvědčen, že koná správně.

Vstřícný vztah ke gayům ale není jedinou zvláštností jeho mešity. Ludovic-Mohamed Zahed počítá s tím, že páteční modlitby povedou ženy.

"Naše mešita je otevřená pro všechny. Lidé mohou přijít takoví, jací jsou," řekl 35letý aktivista agentuře Reuters. Svatostánkem na předměstí Paříže to nekončí. "To je jen první krok na dlouhé cestě za bořením předsudků vůči muslimům ve Francii," prozradil Zahed v rozhovoru pro BBC.

Co by na to asi řekl Mohamed? Obě strany mají jasno.
Co by na to asi řekl Mohamed? Obě strany mají jasno. | Foto: Reuters

Do budoucna uvažuje i o zřízení kulturního centra a knihovny.

Gay-friendly mešity už fungují ve Spojených státech, Kanadě a v Jižní Africe. Ve Francii se věřící gayové a lesbičky začali sdružovat teprve před dvěma roky. Ludovic-Mohamed Zahed je jedním nejaktivnějších členů komunity. V dubnu tohoto roku se se svým partnerem stali prvními muži, kteří se vzali podle muslimské tradice.

"Jsem přesvědčen, že kdyby prorok Mohamed stále žil, oddával by i homosexuály," řekl tehdy Zahed France 24.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy