reklama
 
 

První mešita pro gaye rozčiluje muslimy. A bude hůř

11. 12. 2012 10:27
Islamisté projekt odsoudili. Vztah dvou mužů či žen je podle nich v rozporu s vírou

Paříž - Více než 300 členů organizace Homosexuálních muslimů Francie konečně najde zázemí.

Aktivista bojující za práva věřících gayů a lesbiček ve městě nad Seinou zřídil první mešitu Evropy pro homosexuály.

Jedná se sice jen o malou místnost uvnitř domu buddhistického mnicha, i tak ale projekt vzbuzuje velké kontroverze.

Zatímco Ludovicovi-Mohamedovi Zahedovi jde o boření evropských předsudků vůči islámu, podle ortodoxních muslimských duchovních je vřelé přijímání transsexuálů a homosexuálů v mešitě v "rozporu s duchem islámu".

Žádná z francouzských muslimských organizací vznik gay-friendly mešity neposvětila.

"Stávající mešity přijímají všechny, takže budovat zvláštní jen pro homosexuální muslimy je proti pravidlům víry. Věřící chodí do mešit uctívat boha, nikoliv demonstrovat svou sexualitu. Tohle je znevažování její podstaty," vysvětlil televizi France 24 rektor Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur.

"Homosexualita je zapovězena ve 13 verších koránu. Jediným legitimním sexuálním vztahem je ten mezi oddaným mužem a ženou," dodal rektor s tím, že je ale zároveň v rozporu s islámem i homofobie.

Obrazem: Hrdý pochod českých gayů a lesbiček (Prague Pride):

Odmítavé postoje souvěrců ale zakladatele mešity, Francouze alžírského původu Ludovica-Mohameda Zaheda, neznepokojují. Jakožto praktikující muslim a aktivista za práva gayů je přesvědčen, že koná správně.

Vstřícný vztah ke gayům ale není jedinou zvláštností jeho mešity. Ludovic-Mohamed Zahed počítá s tím, že páteční modlitby povedou ženy.

"Naše mešita je otevřená pro všechny. Lidé mohou přijít takoví, jací jsou," řekl 35letý aktivista agentuře Reuters. Svatostánkem na předměstí Paříže to nekončí. "To je jen první krok na dlouhé cestě za bořením předsudků vůči muslimům ve Francii," prozradil Zahed v rozhovoru pro BBC.

Do budoucna uvažuje i o zřízení kulturního centra a knihovny.

Gay-friendly mešity už fungují ve Spojených státech, Kanadě a v Jižní Africe. Ve Francii se věřící gayové a lesbičky začali sdružovat teprve před dvěma roky. Ludovic-Mohamed Zahed je jedním nejaktivnějších členů komunity. V dubnu tohoto roku se se svým partnerem stali prvními muži, kteří se vzali podle muslimské tradice.

"Jsem přesvědčen, že kdyby prorok Mohamed stále žil, oddával by i homosexuály," řekl tehdy Zahed France 24.

autor: Petr Jemelka | 11. 12. 2012 10:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama