První mešita pro gaye rozčiluje muslimy. A bude hůř

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 12. 2012 10:27
Islamisté projekt odsoudili. Vztah dvou mužů či žen je podle nich v rozporu s vírou
Zakladatel pařížské gay-friendly mešity Ludovic-Mohamed Zahed.
Zakladatel pařížské gay-friendly mešity Ludovic-Mohamed Zahed. | Foto: Reuters

Paříž - Více než 300 členů organizace Homosexuálních muslimů Francie konečně najde zázemí.

Aktivista bojující za práva věřících gayů a lesbiček ve městě nad Seinou zřídil první mešitu Evropy pro homosexuály.

Jedná se sice jen o malou místnost uvnitř domu buddhistického mnicha, i tak ale projekt vzbuzuje velké kontroverze.

Zatímco Ludovicovi-Mohamedovi Zahedovi jde o boření evropských předsudků vůči islámu, podle ortodoxních muslimských duchovních je vřelé přijímání transsexuálů a homosexuálů v mešitě v "rozporu s duchem islámu".

Žádná z francouzských muslimských organizací vznik gay-friendly mešity neposvětila.

"Stávající mešity přijímají všechny, takže budovat zvláštní jen pro homosexuální muslimy je proti pravidlům víry. Věřící chodí do mešit uctívat boha, nikoliv demonstrovat svou sexualitu. Tohle je znevažování její podstaty," vysvětlil televizi France 24 rektor Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur.

"Homosexualita je zapovězena ve 13 verších koránu. Jediným legitimním sexuálním vztahem je ten mezi oddaným mužem a ženou," dodal rektor s tím, že je ale zároveň v rozporu s islámem i homofobie.

Obrazem: Hrdý pochod českých gayů a lesbiček (Prague Pride):

Odmítavé postoje souvěrců ale zakladatele mešity, Francouze alžírského původu Ludovica-Mohameda Zaheda, neznepokojují. Jakožto praktikující muslim a aktivista za práva gayů je přesvědčen, že koná správně.

Vstřícný vztah ke gayům ale není jedinou zvláštností jeho mešity. Ludovic-Mohamed Zahed počítá s tím, že páteční modlitby povedou ženy.

"Naše mešita je otevřená pro všechny. Lidé mohou přijít takoví, jací jsou," řekl 35letý aktivista agentuře Reuters. Svatostánkem na předměstí Paříže to nekončí. "To je jen první krok na dlouhé cestě za bořením předsudků vůči muslimům ve Francii," prozradil Zahed v rozhovoru pro BBC.

Co by na to asi řekl Mohamed? Obě strany mají jasno.
Co by na to asi řekl Mohamed? Obě strany mají jasno. | Foto: Reuters

Do budoucna uvažuje i o zřízení kulturního centra a knihovny.

Gay-friendly mešity už fungují ve Spojených státech, Kanadě a v Jižní Africe. Ve Francii se věřící gayové a lesbičky začali sdružovat teprve před dvěma roky. Ludovic-Mohamed Zahed je jedním nejaktivnějších členů komunity. V dubnu tohoto roku se se svým partnerem stali prvními muži, kteří se vzali podle muslimské tradice.

"Jsem přesvědčen, že kdyby prorok Mohamed stále žil, oddával by i homosexuály," řekl tehdy Zahed France 24.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy