První mešita pro gaye rozčiluje muslimy. A bude hůř

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 12. 2012 10:27
Islamisté projekt odsoudili. Vztah dvou mužů či žen je podle nich v rozporu s vírou
Zakladatel pařížské gay-friendly mešity Ludovic-Mohamed Zahed.
Zakladatel pařížské gay-friendly mešity Ludovic-Mohamed Zahed. | Foto: Reuters

Paříž - Více než 300 členů organizace Homosexuálních muslimů Francie konečně najde zázemí.

Aktivista bojující za práva věřících gayů a lesbiček ve městě nad Seinou zřídil první mešitu Evropy pro homosexuály.

Jedná se sice jen o malou místnost uvnitř domu buddhistického mnicha, i tak ale projekt vzbuzuje velké kontroverze.

Zatímco Ludovicovi-Mohamedovi Zahedovi jde o boření evropských předsudků vůči islámu, podle ortodoxních muslimských duchovních je vřelé přijímání transsexuálů a homosexuálů v mešitě v "rozporu s duchem islámu".

Žádná z francouzských muslimských organizací vznik gay-friendly mešity neposvětila.

"Stávající mešity přijímají všechny, takže budovat zvláštní jen pro homosexuální muslimy je proti pravidlům víry. Věřící chodí do mešit uctívat boha, nikoliv demonstrovat svou sexualitu. Tohle je znevažování její podstaty," vysvětlil televizi France 24 rektor Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur.

"Homosexualita je zapovězena ve 13 verších koránu. Jediným legitimním sexuálním vztahem je ten mezi oddaným mužem a ženou," dodal rektor s tím, že je ale zároveň v rozporu s islámem i homofobie.

Obrazem: Hrdý pochod českých gayů a lesbiček (Prague Pride):

Odmítavé postoje souvěrců ale zakladatele mešity, Francouze alžírského původu Ludovica-Mohameda Zaheda, neznepokojují. Jakožto praktikující muslim a aktivista za práva gayů je přesvědčen, že koná správně.

Vstřícný vztah ke gayům ale není jedinou zvláštností jeho mešity. Ludovic-Mohamed Zahed počítá s tím, že páteční modlitby povedou ženy.

"Naše mešita je otevřená pro všechny. Lidé mohou přijít takoví, jací jsou," řekl 35letý aktivista agentuře Reuters. Svatostánkem na předměstí Paříže to nekončí. "To je jen první krok na dlouhé cestě za bořením předsudků vůči muslimům ve Francii," prozradil Zahed v rozhovoru pro BBC.

Co by na to asi řekl Mohamed? Obě strany mají jasno.
Co by na to asi řekl Mohamed? Obě strany mají jasno. | Foto: Reuters

Do budoucna uvažuje i o zřízení kulturního centra a knihovny.

Gay-friendly mešity už fungují ve Spojených státech, Kanadě a v Jižní Africe. Ve Francii se věřící gayové a lesbičky začali sdružovat teprve před dvěma roky. Ludovic-Mohamed Zahed je jedním nejaktivnějších členů komunity. V dubnu tohoto roku se se svým partnerem stali prvními muži, kteří se vzali podle muslimské tradice.

"Jsem přesvědčen, že kdyby prorok Mohamed stále žil, oddával by i homosexuály," řekl tehdy Zahed France 24.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy