První mešita pro gaye rozčiluje muslimy. A bude hůř

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 12. 2012 10:27
Islamisté projekt odsoudili. Vztah dvou mužů či žen je podle nich v rozporu s vírou
Zakladatel pařížské gay-friendly mešity Ludovic-Mohamed Zahed.
Zakladatel pařížské gay-friendly mešity Ludovic-Mohamed Zahed. | Foto: Reuters

Paříž - Více než 300 členů organizace Homosexuálních muslimů Francie konečně najde zázemí.

Aktivista bojující za práva věřících gayů a lesbiček ve městě nad Seinou zřídil první mešitu Evropy pro homosexuály.

Jedná se sice jen o malou místnost uvnitř domu buddhistického mnicha, i tak ale projekt vzbuzuje velké kontroverze.

Zatímco Ludovicovi-Mohamedovi Zahedovi jde o boření evropských předsudků vůči islámu, podle ortodoxních muslimských duchovních je vřelé přijímání transsexuálů a homosexuálů v mešitě v "rozporu s duchem islámu".

Žádná z francouzských muslimských organizací vznik gay-friendly mešity neposvětila.

"Stávající mešity přijímají všechny, takže budovat zvláštní jen pro homosexuální muslimy je proti pravidlům víry. Věřící chodí do mešit uctívat boha, nikoliv demonstrovat svou sexualitu. Tohle je znevažování její podstaty," vysvětlil televizi France 24 rektor Velké mešity v Paříži Dalil Boubakeur.

"Homosexualita je zapovězena ve 13 verších koránu. Jediným legitimním sexuálním vztahem je ten mezi oddaným mužem a ženou," dodal rektor s tím, že je ale zároveň v rozporu s islámem i homofobie.

Obrazem: Hrdý pochod českých gayů a lesbiček (Prague Pride):

Odmítavé postoje souvěrců ale zakladatele mešity, Francouze alžírského původu Ludovica-Mohameda Zaheda, neznepokojují. Jakožto praktikující muslim a aktivista za práva gayů je přesvědčen, že koná správně.

Vstřícný vztah ke gayům ale není jedinou zvláštností jeho mešity. Ludovic-Mohamed Zahed počítá s tím, že páteční modlitby povedou ženy.

"Naše mešita je otevřená pro všechny. Lidé mohou přijít takoví, jací jsou," řekl 35letý aktivista agentuře Reuters. Svatostánkem na předměstí Paříže to nekončí. "To je jen první krok na dlouhé cestě za bořením předsudků vůči muslimům ve Francii," prozradil Zahed v rozhovoru pro BBC.

Co by na to asi řekl Mohamed? Obě strany mají jasno.
Co by na to asi řekl Mohamed? Obě strany mají jasno. | Foto: Reuters

Do budoucna uvažuje i o zřízení kulturního centra a knihovny.

Gay-friendly mešity už fungují ve Spojených státech, Kanadě a v Jižní Africe. Ve Francii se věřící gayové a lesbičky začali sdružovat teprve před dvěma roky. Ludovic-Mohamed Zahed je jedním nejaktivnějších členů komunity. V dubnu tohoto roku se se svým partnerem stali prvními muži, kteří se vzali podle muslimské tradice.

"Jsem přesvědčen, že kdyby prorok Mohamed stále žil, oddával by i homosexuály," řekl tehdy Zahed France 24.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy