První měření sil. Republikáni v USA chtějí prezidentku

ČTK ČTK
14. 8. 2011 12:06
Bachmannová vyhrála nezávazné hlasování republikánů v Iowě
Michele Bachmannová - kongresmanka z Minnesoty.
Michele Bachmannová - kongresmanka z Minnesoty. | Foto: Reuters

Washington - Podporovatelka a oblíbenkyně konzervativně-liberálního hnutí Tea Party Michele Bachmannová vyhrála v americkém státě Iowa sobotní nezávazné hlasování o kandidátech republikánů na prezidenta Spojených států.

První vážnější měření sil mezi možnými opozičními uchazeči před volbami v roce 2012 se konalo v den, kdy záměr usilovat o republikánskou nominaci na prezidenta oznámil i texaský guvernér Rick Perry. Jemu odborníci připisují ve stranickém klání značné šance.

Právě v Iowě se za pět měsíců uskuteční první republikánské primárky, které odstartují nominační proces. Z něj za rok vzejde uchazeč republikánů o funkci hlavy státu, který v listopadu 2012 svede souboj pravděpodobně s nynějším demokratickým prezidentem Barackem Obamou.

Bachmannová v sobotu dostala 28,5 procenta z 16 892 odevzdaných hlasů, a těsně tak porazila zastánce amerického izolacionismu Rona Paula, který získal o jeden procentní hlas méně. Daleko za nimi zůstal s 13,6 procenty bývalý guvernér Minnesoty Tim Pawlenty.

Výsledek podle agentury Reuters pro jeho skomírající kampaň představuje těžkou porážku a vyvolává otázky, jestli má v souboji pokračovat. Bývalý guvernér přitom v Iowě vyvinul značné úsilí ve snaze svou kampaň oživit. V tomto ani v jiných státech ho v průzkumech veřejného mínění nepodpořilo ani deset procent lidí. Pawlenty se i přes relativní neúspěch sobotního hlasování již nechal slyšet, že ze souboje odejít nehodlá.

Měření sil v iowském městě Ames se chápe jako první zkouška sil jednotlivých kandidátů, pro vítězství v pozdějších republikánských primárkách ale není určující.

Nejméně devět kandidátů

O nominaci na prezidenta se za republikány uchází nejméně devět osobností. Jednou z nich je texaský guvernér Rick Perry, který do souboje o nominaci formálně vstoupil až v době probíhajícího hlasování v Iowě. Dá se předpokládat, že jednašedesátiletý politik se zařadí mezi nejvážnější republikánské kandidáty, jimiž jsou nyní bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney, Pawlenty a Bachmannová. 

Perryho slabinou by ale mohl být jeho domovský stát Texas, odkud pocházel předchůdce nynějšího prezidenta George Bush. Podle některých analytiků není jisté, zda by Američané v Bílém domě nedlouho po únavě z Bushovy vlády snesli dalšího Texasana.

Bachmannová, která v Iowě vedla v průzkumech, vítězství označila za první krok na cestě do Bílého domu. Kromě ní se sobotního hlasování zúčastnil bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum, který skončil na čtvrtém místě. Pátou příčku obsadil podnikatel Herman Cain. Šestý skončil Perry s 3,6 procenty hlasů poté, co ho do klání dodatečně zapsali jeho příznivci.

Chyběla naopak bývalá guvernérka státu Aljaška Sarah Palinová, která kolem svých záměrů zatím mlží, a zůstává tak zřejmě poslední neznámou v boji o republikánskou nominaci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy