První máj slaví v Moskvě 140 000 lidí. Chtějí zachovat mír

ČTK ČTK
1. 5. 2015 10:51
Kvůli oslavám platí v ruské metropoli řada dopravních uzavírek. Po celém Rusku se pak očekává až 2,5 milionu účastníků oslav.
Oslavy svátku Prvního máje v Moskvě.
Oslavy svátku Prvního máje v Moskvě. | Foto: Reuters

Moskva - Na 140 000 lidí slaví na moskevském Rudém náměstí svátek Prvního máje. Odhad podle agentury Interfax zveřejnila metropolitní policie. Po celém Rusku se pak očekává až 2,5 milionu účastníků oslav. Manifestace jsou ohlášeny ve zhruba 700 ruských městech.

"Ačkoli není pěkné počasí a mluví se o krizi, lidé mají dobrou náladu," řekl novinářům před oficiálním začátkem manifestace moskevský starosta Sergej Sobjanin. "Moskva v minulosti čelila řadě různých krizí, vždy z nich ale vyšla silnější a krásnější. A tak tomu bude napořád," dodal. Sobjanin počet lidí na hlavním metropolitním náměstí odhadl na více než 100 000.

V Moskvě se dnes koná několik manifestací. Tu hlavní na Rudém náměstí organizuje Federace nezávislých odborů. Jejím hlavním motem je "Mír! Práce! Máj!". "Jsou to základní hodnoty, to je základ pro každého. Nejdůležitější věcí je zachovat mír," řekl agentuře TASS předseda nezávislých odborářů Michail Šmakov.

Další oslavy v Moskvě se konají například na Puškinově náměstí, kam své přívržence svolala nacionalistická Liberálnědemokratická strana Ruska, nebo na Suvorovově náměstí, kde manifestují komunisté.

Kvůli oslavám platí v ruské metropoli řada dopravních uzavírek, z nichž mnohé se týkají i pěších. Na bezpečnost podle agentury TASS dohlíží přes 7000 policistů a členů jednotek ministerstva vnitra.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy