Úchvatné výhledy a šestnáct východů slunce denně. Noc v prvním vesmírném hotelu bude stát 16 milionů

Zahraničí Zahraničí
10. 4. 2018 20:10
Již v roce 2022 se budou moct vydat turisté do prvního vesmírného hotelu. Dvanáctidenní pobyt na stanici je vyjde na 9,5 milionu dolarů (asi 197 milionů korun).
První luxusní hotel ve vesmíru. Noc na Aurora Station bude stát 16 milionů | Video: Reuters

Houston - Šestnáct východů slunce za den, stav beztíže i unikátní pohled na naši planetu z kosmu. To vše bude možné zažít v prvním luxusním vesmírném hotelu Aurora Station. Minulý týden jej představili američtí projektanti na summitu Space 2.0 v kalifornském San Jose.

Dvanáctidenní pobyt na stanici vyjde podle serveru CNN na 9,5 milionu dolarů (asi 197 milionů korun). Za jednu noc v tomto hotelu tak amatérský astronaut zaplatí téměř 800 tisíc dolarů (zhruba 16,5 milionu korun).

Modulární vesmírnou stanici Aurora vyvinul na základě amerických kosmických technologií start-up Orion Span, který sídlí v texaském Houstonu. Na její palubu se vejde šest lidí, včetně dvoučlenné posádky. První hoteloví hosté se na oběžnou dráhu vydají v roce 2022.

Už teď přitom Orion Span na svém webu přijímá rezervace na první pobyt. Zájemce má složit vratnou zálohu ve výši 80 tisíc dolarů (asi 1,7 milionu korun). "Naším cílem je zpřístupnit vesmír všem," uvedl šéf a zakladatel společnosti Orion Span Frank Bunger.

"Chceme dostat lidi do vesmíru, protože to je konečná hranice naší civilizace," dodal tento bývalý softwarový inženýr, kterého citovala agentura Bloomberg.

Bunger také počítá s rozšířením projektu v budoucnosti. "Náš design je takový, že můžeme snadno přidávat kapacitu, která nám umožní růst s poptávkou na trhu," řekl stanici CNN šéf společnosti.

Severní a jižní polární záře jako na dlani

Vesmírní cestovatelé se budou muset na svou "misi" připravit. Namísto dvouletého výcvikového programu, jaký absolvují profesionální astronauti, projdou turisté podle Bungera zkrácenou verzí tréninku, která zabere tři měsíce a bude stát jen zlomek nákladů. Orion Span kvůli tomu spolupracuje s početným týmem expertů s bohatými zkušenostmi z kosmického průmyslu.

Aurora se bude pohybovat na nízké oběžné dráze asi 200 kilometrů nad zemským povrchem, kde turisté budou svědky fantastických výhledů na Zemi. Hotel oběhne modrou planetu za 90 minut, což znamená, že východ slunce bude k vidění šestnáctkrát během 24 hodin.

Na palubě se pasažéři zapojí do různých vědeckých experimentů. Například do pěstování rostlin, které si pak vezmou domů jako suvenýry.

Hosté budou také moci prostřednictvím vysokorychlostního bezdrátového připojení k internetu živě konverzovat se svými blízkými na Zemi. Vzhledem k nulové gravitaci budou schopni volně plavat po hotelu s výhledem na severní a jižní polární záři z oken stanice.

Dennis Tito.
Dennis Tito. | Foto: ČTK

Elon Musk a další

Orion Span není jediná, kdo razí cestu vesmírným turistům. Například texaská společnost Axiom Space, které šéfuje bývalý manažer Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) Michael Suffredini, plánuje vyslat komerční stanici na oběžnou dráhu do roku 2024. Společnost nedávno oznámila, že hodlá vozit turisty na ISS od roku 2019 a později na svou vlastní stanici.

Ceny takových pobytů Axiom Space zatím nezveřejnila, ale očekává, že budou o dost nižší, než kolik zaplatili vesmírní cestovatelé v minulosti.

Například Dennis Tito za svůj sedmidenní výlet v roce 2001 musel vypsat šek na 20 milionů dolarů (zhruba 412 milionů korun).

Své vesmírné projekty vyvíjí také společnost Virgin Galactic Richarda Bransona, SpaceX Elona Muska a další.

Video: Start rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX Elona Muska

Start rakety Falcon Heavy | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy