První kolo voleb vyhrál v Tunisku 88letý sekularista

ČTK ČTK
25. 11. 2014 14:09
Kaíd Sibsí vyzve ve druhém kole prezidentských voleb prozatímní hlavu státu Munsifa Marzúkího.
Sčítání hlasů v Tunisku.
Sčítání hlasů v Tunisku. | Foto: Reuters

Tunis - V prvním kole tuniských prezidentských voleb, které se konalo minulou neděli, zvítězil s 39,46 procenta hlasů kandidát sekulární strany Hlas Tuniska Kaíd Sibsí.

Ve druhém kole, naplánovaném na prosinec, se utká s prozatímní hlavou státu Munsifem Marzúkím, který zaostal jen o šest procentních bodů. Předběžné výsledky oznámila tuniská volební komise ISIE.

O post se ucházelo 25 lidí

V prvních svobodných prezidentských volbách od revoluce v roce 2011 se nepodařilo vítěznému kandidátovi získat absolutní většinu hlasů, a bude proto muset nastoupit i ve druhém, rozhodujícím kole.

Prezidentské volby mají završit demokratizační proces v zemi. O post hlavy státu se ucházelo celkem 25 kandidátů.

Sibsí, který tento týden oslaví 88. narozeniny, slaví v krátké době už druhý volební úspěch. V říjnových parlamentních volbách jeho strana vyhrála nad islamistickou Stranou obnovy. Získala tehdy 85 z 217 parlamentních křesel, Strana obnovy dostala pouze 69 mandátů. Do prezidentských voleb vlastního kandidáta nepostavila.

Datum konání druhého kola voleb zatím komise ISIE podle svého předsedy Šafíka Sarsára nestanovila, závisí to prý na případném odvolání jednotlivých kandidátů. Podle volebního zákona by se ale mělo konat nejpozději do měsíce.

První ze zemí tzv. arabského jara

Tunisko jako první z arabských zemí koncem roku 2010 povstalo proti autoritářské vládě a zahájilo sérii revolucí známou jako arabské jaro. Tuniská revoluce vedla ke svržení bývalého prezidenta Zína Abdidína bin Alího, pak se ale země propadla do vleklé krize.

Tunisko se sice na rozdíl od Egypta nebo Libye vyhnulo porevolučnímu chaosu, avšak od roku 2011 se potýká s politickou nestabilitou a ekonomickými problémy. Přesto se ale politickým silám v zemi podařilo začátkem roku dohodnout se na nové ústavě, která je považována za jednu z nejpokrokovějších v regionu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy