Dudu můžu porazit, řekl po prvním kole polských prezidentských voleb Trzaskowski

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 6. 2020 10:21
V prvním kole prezidentských voleb v Polsku zvítězil současný prezident Andrzej Duda, důležitý spojenec vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle výsledků, které po sečtení asi 99,78 procent okrsků zveřejnila ústřední volební komise, ho podpořilo 43,7 procenta voličů.
Primátor Varšavy a prezidentský kandidát Rafal Trzaskowski
Primátor Varšavy a prezidentský kandidát Rafal Trzaskowski | Foto: Reuters

Nezískal nadpoloviční počet hlasů, a tak se za dva týdny ve druhém kole utká s druhým nejúspěšnějším kandidátem, varšavským primátorem Rafalem Trzaskowským z opoziční Občanské platformy.

Trzaskowski získal 30,4 procenta hlasů, třetí skončil nezávislý publicista a televizní moderátor Szymon Holownia se 13,9 procenta hlasů.

Pro konzervativce z PiS je udržení Dudy na postu prezidenta klíčové pro to, aby dále mohli prosazovat svůj volební program. V pondělním rozhovoru pro Polský rozhlas dal Duda najevo, že bude hájit konzervativní hodnoty, tvrdí například, že Poláci si nepřejí, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti.

Trzaskowski na druhé straně řekl, že jeho výsledek ukazuje, že by Dudu mohl porazit. "S podporou, jako byla tato (dnes), můžeme jít a bojovat o Polsko," prohlásil.

Volby se konají uprostřed hlubokých kulturních a politických rozporů. Konzervativec Duda vedl v převážně katolickém Polsku kampaň zaměřenou na obranu tradičních hodnot. Sliboval zvýšit životní úroveň na tu, jakou mají v západní Evropě, postavil se proti uzavírání sňatků homosexuálů i proti adopcím dětí lidmi stejného pohlaví. Hnutí za práva sexuálních menšin (LGBT) odsoudil jako "nebezpečnou ideologii".

Tento druh rétoriky - spolu se zákony, které dávají vládní straně PiS mnohem větší kontrolu nad soudním systémem, a využíváním veřejnoprávních médií jako nástrojů na podporu vlády - vyvolal obavy, že Polsko následuje příkladu Maďarska při podkopávání základů demokracie, poznamenala agentura AP.

Varšavský starosta Trzaskowski v kampani slíbil zachovat populární sociální programy PiS a obnovit dodržování ústavních norem. Trzaskowski vstoupil do boje o prezidentské křeslo poměrně pozdě. Dudova silná podpora u voličů, podporovaná krytím prezidentových aktivit ve veřejnoprávních médiích, ale začala klesat, když zmírnění protinákazových opatření umožnilo dalším kandidátům vést kampaň. Poslední průzkumy před volbami naznačovaly, že Duda nebude mít vítězství ve druhém kole proti Trzaskowskému jisté.

Video: Miloš Zeman se na návštěvě Polska setkal s prezidentem Andrzejem Dudou

Miloš Zeman se na návštěvě Polska setkal s prezidentem Andrzejem Dudou | Video: Kancelaria Prezydenta RP
 

Právě se děje

Další zprávy