První kolo prezidentských voleb v Rumunsku ovládl Ponta

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2014 10:42
Pontova strana už kontroluje parlament. Pozorovatelé se bojí, že jeho další vítězství oslabí demokracii v Rumunsku.
Victor Ponta
Victor Ponta | Foto: Reuters

Bukurešť - Dosavadní rumunský premiér Victor Ponta zvítězil v nedělním prvním kole prezidentských voleb.

Ve druhém kole 16. listopadu se utká se starostou města Sibiu Klausem Iohannisem, vyplývá podle agentury AFP z předběžných oficiálních výsledků po sečtení většiny hlasů.

Druhé kolo nemá podle komentářů jasného favorita.

Dvaačtyřicetiletý bývalý prokurátor a sociální demokrat Ponta získal asi 40 procent hlasů, zatímco jeho pravicový soupeř, etnický Němec Iohannis, si připsal přes 30,5 procenta.

Ostatních dvanáct kandidátů skončilo za Pontou a Iohannisem se značným odstupem, nejúspěšnější z nich obdržel necelých 5,5 procenta hlasů. Nikdo tak nezískal nadpoloviční většinu hlasů, a proto se oba nejsilnější kandidáti utkají ve druhém kole.

Někteří zahraniční pozorovatelé se podle AFP obávají, že v případě konečného vítězství Ponty, jehož strana již ovládá parlament, oslabí demokracie v Rumunsku.

Například předvídají, že politická moc v této bývalé komunistické zemi a nynějším členském státě Evropské unie bude v takovém případě nejspíš opět ovládat justici.

Pozorovatelé očekávají, že ve druhém rozhodujícím kole bude nejspíš vyrovnaný souboj mezi oběma kandidáty. Výsledek bude podle nich záležet hodně na tom, koho z nich podpoří kandidáti, kteří vypadli v prvním kole.

"Vyzývám Rumuny, kteří nechtějí dát veškerou moc jedné straně, aby mě podpořili," prohlásil po oznámení výsledku prvního kola Iohannis. Věří, že druhé kolo vyhraje.

Problémy s hlasováním v zahraničí

Hlasování bylo podle portálu Die Welt poklidné. S komplikacemi se ale potýkaly některé rumunské ambasády, kde se tvořily dlouhé fronty a nebyl dostatek volebních lístků.

Bývalý manažer tenisové legendy Borise Beckera Ion Tsiriac chtěl původně odevzdat svůj hlas na velvyslanectví v Paříži, což se ale nakonec ukázalo jako problematické, proto se rozhodl odletět do vlasti, aby mohl odvolit.

Organizační potíže na rumunském zastoupení v Paříži vyvrcholily večer s blížícím se koncem voleb, kdy několik desítek rozhořčených Rumunů násilím proniklo do velvyslanectví, aby mohli odvolit.

Podle rumunských zákonů je možné hlas odevzdat i po oficiálním ukončení hlasování, pokud již v té době byli voliči v budově, kde se hlasuje. Vedle Paříže hlásila problémy i rumunská zastoupení v Londýně a Mnichově, kde se kvůli tomu konaly demonstrace.

Hlas Rumunů pobývajících v cizině není zanedbatelný, voleb se jich v neděli zúčastnilo přes 120 000. Většina Rumunů v zahraničí nevolila sociálního demokrata Pontu, kterého považují za bývalého komunistu.

 

Právě se děje

Další zprávy