Šok v prvních hodinách vlády Mayové. Zaskočenou Evropu čeká hádání s tvrdými euroskeptiky z Británie

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 14. 7. 2016 14:21
V Konzervativní straně patří Boris Johnson ke křídlu, které je pro dobré vztahy s Ruskem a které věří, že s Vladimirem Putinem se lze po dobrém dohodnout. "Více času stráví omluvami státům, které urazil, než skutečnou prací ministra zahraničí," řekl ke jmenování Johnsona šéfem britské diplomacie předseda opozičních Liberálních demokratů Tim Farron.
Boris Johnson
Boris Johnson | Foto: Reuters

Londýn/Praha – Několik hodin před jmenováním nové britské vlády prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, že nechce a nebude vyjednávat o Brexitu v nepřátelské, napjaté atmosféře.

První zpráva z Londýna je však pro něj sotva optimistická.

Ministrem zahraničí je Boris Johnson, ministrem pro Brexit a vyjednávání s EU tvrdý euroskeptik David Davis.

Je to velké překvapení nejen pro Brusel a členské země Evropské unie, ale i pro britská média. Konzervativcům se Johnsonův comeback poté, co před třemi týdny vzdal kandidaturu na šéfa strany a premiéra, podařilo utajit.

Guardian dokonce ještě hodinu před jmenováním Johnsona psal, že šéfem diplomacie se podle věrohodných zdrojů stane bývalá ministryně dopravy Justine Greeningová (ta se nakonec stane ministryní školství).

Nyní o vládě s Johnsonem, Davisem a dalším jednoznačným zastáncem Brexitu Liamem Foxem v křesle ministra zahraničního obchodu Guardian píše: "Je to vláda, která se posunula doprava."

Premiérka Theresa Mayová dostává svým slovům, která pronesla na začátku týdne: "Brexit znamená Brexit." Velké slovo budou mít ve vládě a při jednání s Evropskou unií ti, kteří jednoznačně chtějí naplnit výsledky referenda a vést Spojené království z EU.

Končí úvahy o tom, že by se Brexit nakonec nemusel uskutečnit, že parlament se nemusí referendem řídit nebo že vláda nějakým způsobem zabalí rozchod do takového obalu, že se vlastně v praxi nic nebo téměř nic nezmění.

Britskou diplomacii povede ve složitém brexitovém období muž, který zrovna diplomatickým slovníkem nevyniká.

Projekt Evropské unie přirovnal k tomu, co v minulosti vytvářeli Hitler nebo Napoleon. V hněvu nad tím, že Barack Obama vystoupil veřejně proti Brexitu, nazval Johnson amerického prezidenta "částečným Keňanem" a jeho názory označil za výsledek nepřátelství předků proti britskému impériu.

Nešetří ani Hillary Clintonovou, kterou před lety označil za "sadistickou sestru z nemocnice pro duševně choré". Německo podle Johnsona převzalo italskou ekonomiku a řeckou zničilo.

V Konzervativní straně patří ke křídlu, které je pro dobré vztahy s Ruskem a které věří, že s Vladimirem Putinem se lze po dobrém dohodnout.

Vzhledem k tomu, že bude jednat s bruselskými špičkami, je třeba připomenout jeho bruselskou minulost. Před lety pracoval jako zpravodaj euroskeptického deníku Daily Telegraph a byl známý tvrdě protiunijním zpravodajstvím a stejně laděnými komentáři.

Johnson v prvním rozhovoru v nové funkci pro BBC řekl, že Británie má nyní velkou šanci na úspěch při budování vztahů s Evropskou unií a světem. Tim Farron, předseda opozičních Liberálních demokratů, to tak nadějně nevidí.

"Více času stráví omluvami státům, které urazil, než skutečnou prací ministra zahraničí," řekl Farron.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz řekl, že nový kabinet je sestaven tak, aby vyhověl potřebám Konzervativní strany a nikoliv Británie.

Rozhovory s evropskými politiky a představiteli EU ale z velké části povede i David Davis. Speciální ministr pro Brexit. Dlouhodobě vystupoval proti integraci Británie do EU a kromě jiného prosazoval například znovuzavedení trestu smrti.

Dnes Davis oznámil, že Velká Bitánie opustí Evropskou unii v prosinci 2018.

Role Liama Foxe jako ministra zahraničního obchodu bude klíčová při jednání o tom, zda Spojené království zůstane nadále součástí jednotného evropského trhu.

Fox opakovaně prohlašoval, že chce znovu žít v nezávislé, suverénní zemi a odpůrce Brexitu kritizoval za přehánění negativních následků rozchodu s EU.

Zatím se mění jen atmosféra v Británii, turistů se to bude týkat méně. Nacionalistických útoků se není třeba bát, říká Jan Papež | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy