První firma dostala v USA zelenou ke komerčním letům dronů

ČTK ČTK
10. 6. 2014 16:55
Dosavadní restrikce podle odhadů stály americkou ekonomiku 10 miliard dolarů ročně.
Bezpilotní letoun RQ-20 Puma potřebuje ke startu lidskou sílu.
Bezpilotní letoun RQ-20 Puma potřebuje ke startu lidskou sílu. | Foto: US Marines

Washington - Federální úřad pro letectví (FAA) udělil první povolení pro komerční lety bezpilotního stroje nad americkou pevninou.

Souhlas úřadů dostala energetická korporace British Petrol (BP), která na Aljašce využívá aparáty Puma kalifornského výrobce AeroVironment, napsala agentura AP s tím, že první let se uskutečnil v neděli.

Ztráta deset miliard ročně

Spojené státy doposud komerční využití bezpilotních letadel nad svým územím neumožňovaly, postupně se to ale má změnit.

Příslušné zákony mají nebe pro tyto stroje otevřít do roku 2015.

Mezinárodní asociace pro bezpilotní letecké systémy (AUVSI) odhaduje, že kvůli zmíněným omezením tratí USA ročně asi deset miliard dolarů (přes 202 miliard Kč).

AeroVironment pomocí dronů provádí kontrolu potrubí, silnic a zařízení u severoaljašského města Prudhoe Bay, kde se nachází největší americká ropná pole.

RQ-20 Puma je malý stroj na bateriový pohon, start provádí technici přímým vypuštěním z ruky. Aparát je určen zejména pro kontrolní a výzvědné úkoly, vybaven je mimo jiné infračervenou kamerou.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy