První firma dostala v USA zelenou ke komerčním letům dronů

ČTK ČTK
10. 6. 2014 16:55
Dosavadní restrikce podle odhadů stály americkou ekonomiku 10 miliard dolarů ročně.
Bezpilotní letoun RQ-20 Puma potřebuje ke startu lidskou sílu.
Bezpilotní letoun RQ-20 Puma potřebuje ke startu lidskou sílu. | Foto: US Marines

Washington - Federální úřad pro letectví (FAA) udělil první povolení pro komerční lety bezpilotního stroje nad americkou pevninou.

Souhlas úřadů dostala energetická korporace British Petrol (BP), která na Aljašce využívá aparáty Puma kalifornského výrobce AeroVironment, napsala agentura AP s tím, že první let se uskutečnil v neděli.

Ztráta deset miliard ročně

Spojené státy doposud komerční využití bezpilotních letadel nad svým územím neumožňovaly, postupně se to ale má změnit.

Příslušné zákony mají nebe pro tyto stroje otevřít do roku 2015.

Mezinárodní asociace pro bezpilotní letecké systémy (AUVSI) odhaduje, že kvůli zmíněným omezením tratí USA ročně asi deset miliard dolarů (přes 202 miliard Kč).

AeroVironment pomocí dronů provádí kontrolu potrubí, silnic a zařízení u severoaljašského města Prudhoe Bay, kde se nachází největší americká ropná pole.

RQ-20 Puma je malý stroj na bateriový pohon, start provádí technici přímým vypuštěním z ruky. Aparát je určen zejména pro kontrolní a výzvědné úkoly, vybaven je mimo jiné infračervenou kamerou.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Benešová navrhne vládě nového nejvyššího státního zástupce do konce června. Bude to někdo ze současných žalobců, řekla v televizi CNN Prima News.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Pouliční oslavy v bavorském Augsburgu se zvrhly v násilnosti, policie je rozháněla několik hodin

Policie v noci na neděli vyklidila centrum bavorského Augsburgu, když se pouliční zábava především mládeže zvrhla v násilnosti. Zraněno bylo 15 policistů a zranění jsou také mezi slavícími, informovala bavorská rozhlasová stanice BR24, podle které se na historické Maximilianstrasse v centru města a v jejím okolí pohybovalo na 1400 lidí. Zábavu doprovázela mohutná konzumace alkoholu a podle policie postupně rostla agresivita. Zvrat nastal po půlnoci, když výtržníci rozbili čelní sklo sanitky, která mířila na místo jedné rvačky a snažila se projet davem.

Podle velitele policejní akce Andrease Schaumaiera "masivním způsobem propuklo násilí a nezbývalo, než Maxstrasse vyklidit". Po opakované výzvě, aby se lidé rozešli, policisté nakonec použili pepřové spreje a obušky. Jejich zásah trval několik hodin. 

Augsburg je třísettisícové město na jihozápadě Bavorska s velkou komunitou vysokoškolských studentů. Úřady, které mají dlouhodobě špatné zkušenosti s nočními večírky pod širým nebem, se v posledních dnech snažily mimo jiné zpřísnit omezení prodeje nápojů ve skleněných obalech v centru města ve večerních a nočních hodinách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy