Ebola poprvé zabíjela v Evropě. Obětí je španělský kněz

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 12. 8. 2014 11:27
V Madridu zemřel pětasedmdesátiletý Španěl. Nakazil se, když pomáhal nemocným v Libérii.
Nebezpečný virus si vyžádal už přes 1000 mrtvých. | Video:

Madrid - Smrtící virus ebola má první oběť v Evropě.

Stal se jí španělský kněz Miguel Pajares, který zemřel v nemocnici v Madridu.

Agentuře Reuters to potvrdil mluvčí nemocnice.

Pětasedmdesátiletý muž se nakazil v Libérii, kde pomáhal nemocným. Na starý kontinent byl přepraven 7. srpna společně s řádovou sestrou Julianou Bohiovou. U ní ale testy krvácivou horečku neprokázaly.

Oba patřili ke katolickému řádu a působili v nemocnici svatého Josefa v hlavním městě Libérie - Monrovii. Nemocnice byla po vypuknutí epidemie uzavřena.

Lékaři k léčení Pajarese použili i experimentální lék ZMapp, který už byl podán dvěma nakaženým americkým lékařům. Ti se po podání séra údajně zotavují.

Zda je to díky novému léku, ale není jasné. A lékaři nedokážou s určitostí říci ani to, jestli je přípravek, doposud testovaný jen na zvířatech, bezpečný.

Použití nevyzkoušeného léku už ale odsouhlasila Světová zdravotnická organizace (WHO). Podmínila jej nicméně informovaným souhlasem pacientů.

Žádosti liberijské vlády vyhověl i americký prezident Barack Obama - povolil odeslání vzorků experimentálního léku do této západoafrické země. Neschválený medikament už je údajně na cestě, jak ale uvedl liberijský ministr, vzorek vystačí pouze na léčbu dvou nakažených lékařů.

Omezené množství ZMapp, které je v současné době k dispozici, vyvolává etickou otázku, kteří pacienti by měli dostat přednost.

Epidemie již od začátku roku zasáhla několik zemí v západní Africe a doposud si vyžádala 1013 mrtvých. Jen od pátku ebole podlehlo 52 lidí a objevilo se 69 nových případů.

Největší počet úmrtí za uplynulé tři dny ohlásila Libérie, kde zemřelo 29 lidí. V Sieře Leone to bylo 17 lidí a šest mrtvých ohlásila Guinea.

 

Právě se děje

Další zprávy