První dítě narozené v roce 2018 v Rakousku je z muslimské rodiny. Místo gratulací dorazily urážky

Zahraničí Zahraničí
6. 1. 2018 7:21
"Okamžitě tu lůzu deportujte" nebo "doufám v syndrom náhlého úmrtí dítěte," napsali po narození muslimského dítěte někteří Rakušané na sociálních sítích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Vídeň - Očekávalo se, že je Rakušané zasypou gratulacemi. Místo toho se ale dočkali hlavně rasistických narážek.

Za smrští nenávistných urážek vůči manželům Naime a Alper Tamgovým stála jediná fotografie - jejich novorozené dcery, která se narodila jako první dítě roku 2018 v Rakousku.

Tamní tisk už tradičně informuje o dětech, které přišly na svět v novém roce jako první. V médiích se tak objevily i šťastné obličeje rodičů Naime a Alper s jejich čerstvě narozenou dcerou. Ze snímku je zjevné, že jde o muslimy. Matka má na sobě navíc muslimský šátek hidžáb.

Nenávistné komentáře na sociálních sítích dorazily vzápětí. Rasistickým příspěvkům neunikla ani malinká Asel, která se rodičům narodila 47 minut po silvestrovské půlnoci. 

"Okamžitě tu lůzu deportujte" nebo "doufám v syndrom náhlého úmrtí dítěte," zněly některé z mnoha internetových příspěvků.

Americký deník The New York Times napsal, že organizace věnující se uprchlíkům nepamatují tak obrovskou vlnou nenávisti směrem k novorozenci.

Řada komentářů už byla ze sociálních sítí smazána. Podle rakouského deníku Heute, který o případu informoval jako první, by se ale autoři některých příspěvků mohli dostat do hledáčku policie. Ta bude zkoumat, zda se nedopustili například trestného činu podněcování k nenávisti.

Vina na straně politiků?

Sprosté výroky na adresu muslimské rodiny pomohli utlumit nejen správci sociálních sítí, ale taky Klaus Schwertner, který je generálním tajemníkem rakouské pobočky katolické nadace Caritas. Na kauzu opakovaně upozornil na svém Facebooku i Twitteru. Záhy lidé začali rodině vyjadřovat podporu i gratulovat jí.

"Už v prvních hodinách jejího života se tahle roztomilá holčička stala terčem obrovské vlny násilí a nenávistných komentářů na internetu," komentuje situaci Schwertner.

Barbara Unterlechnerová, která má v Rakousku právní poradnu, uvedla pro deník The New York Times, že počet rasistických výroků na internetu narostl od propuknutí uprchlické krize v roce 2015. "Kdokoliv vypadá jako muslim - ať už je to uprchlík nebo nosí pokrývku hlavy - je automaticky považován za nepřítele státu," říká Unterlechnerová.

Někteří diskutéři na sociálních sítích ale vedle uprchlické krize ukazují na současnou politickou situaci v Rakousku a nový vládní kabinet. V jeho čele stanul v prosinci 2017 Sebastian Kurz z Rakouské lidové strany (ÖVP). Lidovci se stejně jako jejich koaliční partner Svobodní (FPÖ) netají protiimigrantskou rétorikou, přestože je v jejich podání často opatrnější a skrytější než v případě krajně pravicové FPÖ.

Politici by na projevy rasismu měli reagovat rychle a rázně je odmítnout, domnívá se Michaela Šmídová, spoluautorka knihy Inventura předsudků. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 6 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy