První dáma USA v říjnu bez Trumpa navštíví Afriku

ČTK ČTK
21. 8. 2018 6:13
Melania Trumpová dosud jako první dáma USA podnikla samostatně pouze jednu zahraniční cestu. Loni v září navštívila na jeden den Toronto.
Trump na letišti Stansted v Británii se svou chotí. Dvojice se po oficiální návštěvě Londýna přesouvá do Skotska.
Trump na letišti Stansted v Británii se svou chotí. Dvojice se po oficiální návštěvě Londýna přesouvá do Skotska. | Foto: Reuters

Washington - První dáma Spojených států Melania Trumpová se v říjnu chystá navštívit Afriku. Během své první velké zahraniční cesty bez doprovodu manžela a prezidenta Donalda Trumpa se chce soustředit na téma dětí. Přesný termín afrického turné prozatím oznámen nebyl, uvedla agentura AP.

"Bude to má první cesta do Afriky a těším se, že se dozvím o problémech, kterým na tomto kontinentu děti čelí, a že se také dozvím o bohaté kultuře a historii kontinentu," uvedla Trumpová v prohlášení. "Jsme globální společností a já věřím tomu, že skutečnou příležitost učit se od sebe navzájem mám skrze otevřený dialog a výměnu myšlenek," dodala.

AP poznamenala, že Trumpová si za cíl cesty vybrala Afriku, kterou prezident v neveřejném rozhovoru nevybíravě kritizoval. Na lednové schůzce se senátory v Bílém domě podle uniklých informací prohlásil, že neví, proč do Ameriky mohou přicházet lidé z kdejaké díry. Použil k tomu vulgarismus shithole country. Trump následně popřel, že by tento výraz na adresu afrických a karibských zemí použil.

Melania Trumpová dosud jako první dáma USA podnikla samostatně pouze jednu zahraniční cestu. Loni v září navštívila na jeden den Toronto, kde se připojila k britskému princi Harrymu, který zde pořádal charitativní soutěž Invictus Games invalidních válečných veteránů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy