První člen NATO je proti radaru. Norsko

Red Zah, čtk
22. 2. 2007 19:58
Oslo - Severoatlantická aliance se dosud k umístění amerického radaru v České republice oficiálně nevyjádřila. S kritikou však vystoupila první členská země NATO.
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. | Foto: Reuters

Proti americkým plánům se postavilo Norsko. Země, která je členem NATO, ale není v Evropské unii.

"Během připravovaných porad v rámci NATO budeme zastávat stanovisko, že odmítáme ten druh protiraketové obrany, který USA v Evropě plánují," řekla dnešnímu norskému listu Aftenposten ministryně obrany Anne-Grete Strömová Erichsenová.

Norsko je podle ní k věci "velmi skeptické", protože takové systémy v sobě údajně skrývají nebezpečí nových závodů ve zbrojení. Ministryně rovněž vyjádřila přesvědčení, že norská vláda nezůstane s tímto postojem v alianci osamocena.

Ředitel americké Agentury pro protiraketovou obranu generál Henry Obering na tiskové konferenci ve Washingtonu prohlásil, že USA podporují, aby na plánovaném systému spolupracovala i Severoatlantická aliance.

Obering zároveň ujistil, že pravděpodobnost, že by někdo mohl být zraněn v případě zásahu raket střelami z plánované protiraketové základny USA ve střední Evropě, je velmi malá. Testy podle něj ukázaly, že odpad po zásahu raket, který by mohl na Evropu dopadnout, není delší než 20 centimetrů.

Slota: I dítěti je jasné, že terčem je Rusko

Kritika Američany budovaného systému převládá také na Slovensku. Premiér Robert Fico se už dříve nechal slyšet, že on by americkou nabídku na stavbu protiraketové základny nebo radaru odmítl.

Jasně se dnes vyjádřil také jeho koaliční partner, Slovenská národní strana.

"Ten štít, který se vytváří zde v Evropě, určitě není proti Íránu nebo Severní Koreji," prohlásil Slota, jehož strana je známá proruským cítěním a v minulosti odmítla i členství Slovenska v NATO.

"Samozřejmě, že budou ty radarové stanice namířeny proti Ruské federaci. To je jasné snad každému, i pětiletému dítěti," dodal.

Podle NATO se rozhodnou Zelení

Spory propukly o základnu a radar i v Německu. Sociální demokraté jsou spíše proti, křesťansko-demokratická CDU kancléřky Angely Merkelové je rozdělena.

 

Samotná Merkelová ale důrazně odmítla výhrůžky Moskvy, že v případě postavení základny a radaru namíří své rakety na Českou republiku a Polsko.

Francie oznámila, že je třeba celou věc konzultovat s Ruskem.

Pokud nezaujme NATO nebo Evropská unie k radaru jednoznačné stanovisko, ohrozí to schválení projektu v České republice. Strana zelených, která tvoří součást koaliční vlády, tvrdí, že bez souhlasu aliance stavbu radaru nepodpoří.

 

Právě se děje

Další zprávy